Nowelizacja ustawy o SN. Andrzej Duda: Niech Trybunał Konstytucyjny się odkłóci i weźmie się do roboty

- Trzeba być odpowiedzialnym prezydentem. Każdy konstytucyjny organ państwa, a takim jest Trybunał Konstytucyjny, ma swoją odpowiedzialność za sprawy państwowe i wymiar zadań. Skoro TK jest wewnętrznie pokłócony, to niech się odkłóci i weźmie się do roboty, zajmie się tym, co do niego należy - tak prezydent skomentował skierowany przez siebie do TK wniosek ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Andrzej Duda mówił o tym na antenie TVN24.

We wtorek prezydent Andrzej Duda skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. noweli ustawy o Sądzie Najwyższym. Informację podała Kancelaria Prezydenta RP. Dzień później prezydent odpowiadał w TVN24 na pytania Konrada Piaseckiego związane m.in. z konfliktem w TK, który ma orzec, czy ustawa o Sądzie Najwyższym jest zgodna z konstytucją.

Andrzej Duda: Niech Trybunał Konstytucyjny się odkłóci i weźmie się do roboty

Każdy konstytucyjny organ państwa, a takim jest Trybunał Konstytucyjny, ma swoją odpowiedzialność za sprawy państwowe i wymiar zadań. Skoro TK jest wewnętrznie pokłócony, to niech się odkłóci i weźmie się do roboty, zajmie się tym, co do niego należy 

- stwierdził Andrzej Duda. Prezydent zapewnił, że "bardzo chce, żeby Polska dostała środki z KPO". - Ale muszę patrzyć chłodno, od strony konstytucji. Takie są moje obowiązki - podkreślił w TVN24. 

Mam ogromne wątpliwości co do niektórych zapisów tej ustawy. Nie mogę jej podpisać. Muszę ją skierować do TK, bo tego wymaga odpowiedzialność za sprawy państwowe

- dodał prezydent.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Fogiel usprawiedliwia brak środków z UE: Nie można obrażać się na rzeczywistość

Ustawa o Sądzie Najwyższym. Prezydent skierował wniosek do TK

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia. Pod koniec stycznia Senat wprowadził do niej 14 poprawek. Sejm wszystkie z nich odrzucił. Nowelizacja trafiła do prezydenta Andrzeja Dudy. 10 lutego prezydent poinformował, że podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej. Jednocześnie zaapelował do sędziów TK, by niezwłocznie zajęli się sprawą.

Nowelizacja ustawy sądowej przewiduje, że sprawy dyscyplinarne sędziów zostaną przeniesione z Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ponadto przepisy rozszerzają również zakres stosowania tzw. testu bezstronności i niezależności sędziego.

Wdrożenie ustawy - według jej autorów - ma wypełnić kluczowy "kamień milowy", których spełnienie Komisja Europejska wskazała Polsce. Od tego Bruksela uzależnia odblokowanie funduszy na Krajowy Plan Odbudowy.

Wesprzyj zbiórkę Fundacji PCPM na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii - przez >>stronę PCPM albo przez >>zbiórkę na Facebooku.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: