Na rozmowy w Pałacu Prezydenckim zaproszono prezydentów m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier i Bułgarii. Gospodarzami spotkania byli prezydenci Polski - Andrzej Duda i Rumunii - Klaus Iohannis, czyli przywódcy krajów, które są założycielami grupy B9. Gośćmi specjalnymi byli prezydent USA Joe Biden, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, a także prezydentka Mołdawii Maia Sandu.
Więcej w naszej relacji z ostatniego dnia wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce
To były bardzo dobre rozmowy. Została przyjęta wynegocjowana deklaracja, z odpowiednim językiem, potwierdzająca zaangażowanie w politykę odstraszania i obrony. Wszyscy zgodzili się, że w razie jakiegokolwiek zagrożenia, będą się wspierać. W deklaracji potępiono także krwawą inwazję Rosji na Ukrainę
- przekazał prezydencki minister Marcin Przydacz.
Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Prezydent Andrzej Duda mówił o szczególnym znaczeniu warszawskiego szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki. Spotkanie, w którym oprócz liderów państw wschodniej flanki NATO wzięli udział prezydent USA Joe Biden, szef NATO Jens Stoltenberg oraz prezydentka Mołdawii Maia Sandu, odbyło się na dwa dni przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Dzisiejszy szczyt ma szczególne znaczenie. Spotykamy się niemal dokładnie w rocznicę wydarzenia, które na zawsze zmieniło historię naszej części Europy i które wpływa na sytuację bezpieczeństwa na świecie. Mam tu na myśli brutalną, pełnowymiarową rosyjską agresję na Ukrainę
- zaznaczył Andrzej Duda.
Polski prezydent dodał, że już dzień po inwazji, w Warszawie odbył się szczyt przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki. Dzisiejsze spotkanie było poświęcone aktualnym wyzwaniom NATO i dalszemu wspieraniu Ukrainy. Rozmowy przywódców służą również przygotowaniu do decyzji, które zapadną na lipcowym szczycie Sojuszu w Wilnie.
Bukaresztańska Dziewiątka (B9) to format, który zrzesza państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry.
Wesprzyj zbiórkę Fundacji PCPM na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii - przez >>stronę PCPM albo przez >>zbiórkę na Facebooku.
Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: