Kto słuchał wystąpienia Joe Bidena w Warszawie? Na widowni m.in. Kaczyński, Tusk [ZDJĘCIA]

Joe Biden w Arkadach Kubickiego wygłosił orędzie do Polaków. Przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych przyciągnęło tłumy. Na widowni zasiedli zarówno politycy partii rządzącej, jak i opozycji.

- Witaj, Polsko, nasz wspaniały sojuszniku! - rozpoczął Joe Biden swoje przemówienie po godzinie 17.30 w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego. - Dziękuję, że przyjęliście mnie znowu w Warszawie - dodał. Wśród zgromadzonych na widowni zasiadły najważniejsze osoby w państwie, byli prezydenci, przedstawiciele partii rządzącej i partii opozycyjnych. Pierwsze rzędy widowni zostały zarezerwowane dla polityków Prawa i Sprawiedliwości. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Tak wyglądało spotkanie Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego z Joe Bidenem w Pałacu Prezydenckim

Wystąpienie Joe Bidena. Wśród gości: Kaczyński, Tusk, Morawiecki... 

Wśród zgromadzonych na miejscu byli m.in.: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkini Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, prezes PiS Jarosław Kaczyński, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Wiesław Kukuła, szef BBN Jacek Siewiera, wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk oraz sekretarze stanu w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka oraz Piotr Ćwik i szef PO Donald Tusk.

Wcześniej Joe Biden gościł w Pałacu Prezydenckim, gdzie spotkał się z Andrzejem Dudą. Politycy rozmawiali głównie o wojnie na Ukrainie i bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO. Polski prezydent  podziękował także przywódcy Stanów Zjednoczonych za poniedziałkową wizytę w Kijowie. - To było niezwykle spektakularne strategiczne i polityczne posunięcie. Niezwykle ważny sygnał przede wszystkim dla Ukrainy, wzmacniający morale obrońców Ukrainy i tych wszystkich, którzy decydują dziś o obronie Ukrainy, jak mój przyjaciel Wołodymyr Zełenski i jego współpracownicy - mówił Andrzej Duda.

22 lutego (środa) Joe Biden weźmie udział w nadzwyczajnym szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki. Zrzeszenie tworzy dziewięć krajów wschodniej flanki NATO - Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry. Prezydent USA ma odlecieć do Waszyngtonu po południu.

Joe Biden spotkał się z Rafałem Trzaskowskim

Prezydent USA Joe Biden krótko po przemówieniu na Zamku Królewskim spotkał się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. "Rozmowa, a właściwie wymiana zdań Bidena z Trzaskowskim, nie trwała nawet minuty" - napisał Michał Wróblewski z Wirtualnej Polski. 

Polityk opublikował na Twitterze zdjęcie ze spotkania. "Podziękowałam prezydentowi za wielką odwagę i potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa, a także za uznanie zasług całego polskiego społeczeństwa przy przyjęciu ukraińskich uchodźców" - napisał Trzaskowski.

Więcej o: