PiS ma coraz większe kłopoty. Nowy sondaż: samodzielne rządzenie jest poza zasięgiem

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość. Jednak liczba uzyskanych mandatów nie pozwoliłaby partii Jarosława Kaczyńskiego na samodzielne rządzenie - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Zobacz wideo Trzy twarze Andrzeja Dudy, czyli jak prezydent potrafi się pomylić, pośmiać i pogrozić

Jak wynika z sondażu United Surveys przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski, na największe poparcie wciąż może liczyć Prawo i Sprawiedliwość. Swój głos na partię Jarosława Kaczyńskiego chce oddać 33,6 proc. respondentów. Oznacza to spadek o 1 pkt proc. względem badania sprzed dwóch tygodni.

Paweł Kuch odszedł z funkcji dyrektora Narodowego Centrum Badań i RozwojuOdejście szefa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. "Rz": Bo napisał erotyk

PSL i Konfederacja notują wzrost poparcia

Za partią rządzącą uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,2 proc. głosów. To spadek o 0,8 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego sondażu. Wyborcze podium zamyka Lewica, na którą głosować chce 8,7 proc. badanych (spadek o 0,4 pkt proc.).

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, do Sejmu weszłyby jeszcze trzy partie: Polska 2050 Szymona Hołowni, którą popiera 7,5 proc. ankietowanych (spadek o 0,6 pkt proc.), PSL-Koalicja Polska z wynikiem 7 proc. (wzrost o 1,9 pkt proc.) oraz Konfederacja, na którą zagłosowałoby 6,9 proc. (wzrost o 1,7 pkt proc.).

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie, zdjęcie ilustracyjneTen film z Ukrainy wyciska łzy. Matka wita córkę wracającą z frontu [WIDEO]

PiS nie stworzy własnego rządu

Prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego przeliczył dla Wirtualnej Polski, ile powyższe partie - w przypadku podanych wyników - zdobyłyby mandatów. Najwięcej, bo 195 miejsc w Sejmie, uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość (wcześniej 203 mandaty). Ta liczba nie pozwoliłaby jednak ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego na utworzenie rządu.

Jak to wygląda w przypadku innych partii?

  • Koalicja Obywatelska - 154 (wcześniej 160),
  • Lewica - 35 (wcześniej 38),
  • Polska 2050 - 27 (wcześniej 32),
  • Konfederacja - 24 (wcześniej 13),
  • PSL-Koalicja Polska - 24 (wcześniej 13),
  • mniejszość niemiecka - 1 (wcześniej 1).

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 17-19 lutego 2023 roku na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: