Międzynarodowy Komitet Olimpijski zapowiada, że dopuści sportowców z Rosji i Białorusi do startu w Igrzyskach Olimpijskich w 2024, ale pod neutralną flagą.
Przeciwko udziałowi rosyjskich i białoruskich sportowców w przyszłorocznych igrzyskach w Paryżu protestuje m.in. Ukraina. Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego igrzyska "to nie miejsce dla reprezentantów państwa-terrorysty".
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
- Do czasu zakończenia barbarzyńskiej wojny w Ukrainie żaden rosyjski i białoruski sportowiec nie powinien brać udziału w jakichkolwiek zawodach międzynarodowych - komentował w ostatnich tygodniach prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.
Z kolei szef MKOl Thomas Bach uważa, że "gdyby rządy państw mogły decydować o tym, kto może uczestniczyć w zawodach sportowych, byłby to koniec igrzysk, jakie znamy".
O sprawę był pytany przez dziennikarzy w trakcie wizyty w Londynie prezydent Andrzej Duda.
- Absolutnie uważam, że nikt, kto z tolerancją albo aprobatą odnosi się do rosyjskiej agresji na Ukrainę, do polityki realizowanej przez Władimira Putina, przez rosyjskie władze, nie powinien brać udziału w wielkim święcie sportu, wielkim święcie pokoju i przyjaźni, jakim są igrzyska olimpijskie - ocenił.
Jak dodał prezydent, "co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości".
Prezydent w czwartek po południu spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. Politycy rozmawiali o bezpieczeństwie, w tym bezpieczeństwie energetycznym oraz dalszym wsparciu Ukrainy.
"Wielka Brytania to ważny sojusznik Polski, wspierający wzmocnienie wschodniej flanki NATO – m.in. w ramach tego wsparcia w ub.r. rozlokowano w Polsce brytyjski system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre. W styczniu br. Londyn jako pierwszy – w odpowiedzi na apel Andrzeja Dudy o przyłączenie się do koalicji, która przekaże Ukrainie nowoczesne czołgi – zadeklarował wysłanie 14 czołgów Challenger 2" - wskazuje w komunikacie Kancelaria Prezydenta.
Andrzej Duda podziękował Rishiemu Sunakowi za pomoc dla Ukrainy, a także "istotny udział w zwiększaniu naszego bezpieczeństwa".
- System Sky Sabre chroni nasze niebo. To dla nas bardzo istotne, jestem za to bardzo wdzięczny, a także za obecność brytyjskich żołnierzy na terytorium Polski - komentował prezydent.
Wśród tematów spotkania była też odbudowa Ukrainy po zakończeniu wojny. - Mamy nadzieję na brytyjskie wsparcie w tym, aby być częścią koalicji państw, które będą uczestniczyły w procesach gospodarczych związanych z odbudową Ukrainy - stwierdził Andrzej Duda.
Prezydent poprosił też brytyjskiego premiera o wsparcie dla Polaków przebywających na Wyspach, poprzez m.in. zadbanie o dostęp do lekcji języka polskiego dla dzieci.
W piątek Andrzej Duda ma spotkać się z królem Karolem III.
***
Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych: