Maria Szonert-Binienda nie jest już konsul honorową w Akronie. Na jej profilu widniał fotomontaż z Tuskiem

Maria Szonert-Binienda, prawniczka i działaczka polonijna, nie pełni już funkcji konsul honorowej w Akronie w Stanach Zjednoczonych - dowiedział się portal Gazeta.pl. MSZ zdecydował się także na likwidację konsulatu. Szonert-Binienda, prywatnie żona członka podkomisji smoleńskiej, przez kilka lat była zawieszona w obowiązkach. Sprawa miała związek z opublikowanym na jej profilu na Facebooku fotomontażem przedstawiającym Donalda Tuska w mundurze SS.

Mecenas Maria Szonert-Binienda, prywatnie żona członka podkomisji smoleńskiej Wiesława Biniendy, została konsul honorową w Akron w Ohio w kwietniu 2017 r.

Jak tłumaczył ówczesny wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, Szonert-Binienda "posiada dobre kontakty w amerykańskich środowiskach politycznych, gospodarczych, naukowych, jak również kultury". Ukończyła m.in. studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim i na Rutgers University w stanie New Jersey. Była m.in. wiceprezeską Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Kilka tygodni po objęciu funkcji Maria Szonert-Binienda została zawieszona w obowiązkach po tym, gdy na jej profilu w mediach społecznościowych znaleziono fotomontaż przedstawiający ówczesnego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w mundurze SS.

Działaczka tłumaczyła wówczas, że jej konto oraz poczta elektroniczna zostały zhakowane, poinformowała również, że zgłosiła sprawę do FBI.

Donald Tusk Tusk w mundurze SS. Będzie wniosek o ściganie konsul

"Publikowane przez Marię Szonert-Biniendę treści wyrażają wyłącznie jej prywatne stanowisko" - przekazał wtedy MSZ. Jak wskazywało wówczas ministerstwo, aktywność internetowa konsul "miała miejsce przed uroczystym otwarciem konsulatu honorowego w Akron, które odbyło się 24 kwietnia br."

Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych przy nazwisku Szonert-Biniendy przez kilka lat widniała informacja o "czasowym powstrzymywaniu się od wykonywania czynności konsularnych".

Zobacz wideo Powyborcze zmiany w rządzie? "Skupiamy się na przekonaniu Polaków"

Maria Szonert-Binienda nie jest już konsul honorową w Akronie

Okazuje się, że Maria Szonert-Binienda od ubiegłego roku nie jest już konsul honorową. Decyzja zapadła w MSZ po cichu, a informację na ten temat udało nam się znaleźć jedynie w dzienniku urzędowym resortu.

"Informujemy, że Konsulat RP w Akronie, w stanie Ohio, decyzją Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 18 marca 2022 r. został zlikwidowany. Jednocześnie informujemy, że z dniem 3 kwietnia 2022 r. zakończyła się kadencja pełnienia funkcji konsula honorowego RP p. Marii Szonert-Biniendy" - potwierdziło w e-mailu przesłanym Gazeta.pl biuro prasowe MSZ. Resort nie wyjaśnił jednocześnie, jaki był powód tej decyzji.

W środę zwróciliśmy się do Marii Szonert-Biniendy e-mailowo z prośbą o komentarz. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

**

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych:

Więcej o: