Franciszek wygonił kardynała z Watykanu, a Czarnek zaprasza go do Polski. Na urodziny Kopernika

Jacek Gądek
Kard. Gerhard Müller, którego z najważniejszej watykańskiej kongregacji pozbył się papież Franciszek, przyjeżdża do Polski na Światowy Kongres Kopernikański. Hierarcha odwiedzi też kontrowersyjne Collegium Humanum, na której studiowało wielu polityków, zwłaszcza z obozu PiS. Wcześniej do Akademii Kopernikańskiej zaprosił go minister Przemysław Czarnek.
Zobacz wideo Radosław Fogiel usprawiedliwia brak środków z UE: Nie można obrażać się na rzeczywistość

Kim jest kard. Gerhard Müller? To były szef Kongregacji Nauki Wiary (w latach 2012-17), czyli tej najważniejszej. Papież Franciszek pozbył się go jednak stamtąd, choć początkowo - po objęciu urzędu -  przedłużył Mullerowi misję, a nawet uczynił kardynałem.

Kard. Müller odszedł z Kongregacji Nauki Wiary w atmosferze wielkich pretensji do papieża Franciszka. Opisywał, że decyzję o nieprzedłużeniu mu kadencji dostał w ostatnim dniu sprawowania urzędu, bez podania przyczyny, a sama audiencja trwała minutę. - Ten styl jest nie do zaakceptowania - obruszał się kardynał.

Zdjęcie ilustracyjne. Władimir Putin w pociągu Putin jeździ osobistym pociągiem pancernym. "Nie da się go wyśledzić"

Hierarcha reprezentuje nurt konserwatywny, przez co jest w opozycji do papieża Franciszka. W obozie PiS urzędujący papież ma opinię latynoskiego komunisty, z kolei kard. Müller uchodzi za zdrową tkankę Kościoła katolickiego i jest przez to hołubiony.

- Kardynał jest konserwatywny? - No przecież! - słyszymy od źródła rządowego.

Wysłaliśmy do Ministerstwa Edukacji i Nauki pytania o wizytę kard. Müllera, ale resort nie odpowiedział.

Co ciekawe, kardynał angażował się w polską politykę - wsławił się tym, że w 2016 r. brał udział w batalii o szefostwo PZU. Wówczas to dwa skonfliktowane obozy w Zjednoczonej Prawicy - wicepremier Mateusz Morawiecki i minister Zbigniew Ziobro - walczyły o kontrolę nad gigantem ubezpieczeniowym. Kardynał udzielił wtedy osobistego wsparcia ówczesnemu prezesowi PZU Życie, Pawłowi Surówce.

Kardynał w liście do premiera, co ujawnił "Newsweek", napisał wówczas do najważniejszych polityków w obozie rządzącym listy. Stwierdzał w nich, że zna prezesa PZU Życie Pawła Surówkę od wielu lat. - Jest to osoba, którą cenię i uważam, że jest godny zaufania oraz z pewnością dobrze spełni powierzone mu zadania. Ma doskonałe przygotowanie zawodowe - ujmował się za Surówką, gdy ten mógł stracić posadę. Nadzór nad PZU przejęła potem niespodziewanie ówczesna premier Beata Szydło, a po kilku miesiącach Surówka, choć mógł wylecieć z PZU Życie, to awansował na prezesa całego PZU.

Nasi rozmówcy z obozu PiS mówią, że nie słyszeli o tym zaangażowaniu kardynała w politykę przy okazji sprawy PZU. Ale już o twardej konserwatywnej linii kard. Müllera - tak. Bo nie raz publicznie dawał temu wyraz.

Dominikanin o. Maciej Zięba podczas spotkania w Poznaniu Szok dla elit: o.Zięba wyhodował potwora w habicie, a obwiniał gwałcone kobiety

Teraz podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego (inaugurację zaplanowano na 19 lutego) kard. Müller będzie miał okazję zrobić to ponownie. Głównym punktem wizyty kardynała ma być właśnie ten kongres. Będzie na nim, bo do Akademii Kopernikańskiej (izby filozoficzno-teologicznej) zaprosił go minister edukacji prof. Przemysław Czarnek. Na Kongresie kardynał ma wziąć udział w jednej z debat.

Wcześniej (w piątek 17 lutego) niemiecki kardynał ma też odwiedzić uczelnię Collegium Humanum i spotkać się z jej rektorem prof. Pawłem Czarneckim. Collegium Humanum to kontrowersyjna uczelnia nazywana kuźnią kadr dla Prawa i Sprawiedliwości. W niej to bowiem często zdobywali - jak np. Antoni Duda - dyplomy, w tym MBA, który pozwala na przykład na objęcie stanowiska członka rady nadzorczej w spółkach Skarbu Państwa. Ale studiowali na niej także politycy innych opcji jak prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, posłanka PO Aleksandra Gajewska czy poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

Zapytaliśmy w tej uczelni, po co tam przyjeżdża. Ma wygłosić wykład "Serce, rozum, nauka, psychologia i biznes. Kościół i wiara - czy to jeszcze ma sens w XXI wieku?". Rektor Collegium określa kardynała jako "najbardziej rozpoznawalnego teologa na świecie", chwaląc się przy tym, że jako jedyną uczelnie odwiedzi właśnie tę jego. - Wysłuchanie przemówienia kard. Müllera i możliwość dyskusji z nim na temat wartości humanistycznych, godności osoby ludzkiej we współczesnym świecie zmienionym pandemią i wojną w Ukrainie, ale także kryzysem wiary i religijności, będzie niezwykłym przeżyciem dla naszych studentów - dodaje.

Wspomnieliśmy o kontrowersjach wokół samego kardynała. A było ich nieco.

Papież Franciszek (zdjęcie ilustracyjne) Franciszek był nadzieją na odnowę Kościoła, a stał się pożytecznym idiotą Putina

Kardynał odwiedzał już Polskę. Będąc w 2021 r. udzielił wywiadu TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka. Krytykował tam Unię Europejską: - Jako wielką niesprawiedliwość postrzegam fakt, że ludzie na Zachodzie, którzy nie mają pojęcia o tym, co tak naprawdę dzieje się w Polsce i zgarniają ogromne pieniądze z unijnych instytucji, pouczają waszych obywateli. Apeluję do wszystkich Polaków, abyście nie pozwalali na taką zarozumiałość i bezczelność.

Podkreślał wówczas też, że "przeżywamy tragiczną farsę, w której europejskie instytucje krytykują Polskę i Węgry w imię wartości europejskich". Bronił za to polskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, gdy ten mówił o "tęczowej zarazie". W "Naszym Dzienniku" perorował: - Stoję w stu procentach po stronie ks. abp. Marka Jędraszewskiego, cały Kościół stoi po jego stronie.

Więcej o: