Paweł Kukiz rejestruje nową partię. K'15 zostało zdelegalizowane

Sąd rozwiązał ugrupowanie K'15, bo działacze partii zbyt późno złożyli sprawozdanie finansowe. Paweł Kukiz zamierza zgłosić wniosek o rejestrację nowej partii. Ugrupowanie będzie nosić nazwę Kukiz'15.

Zarejestrowana w 2020 r. partia K'15 została wykreślona z rejestru. Taką decyzję podjął 11 stycznia Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek Państwowej Komisji Wyborczej. Powodem był fakt, że partia nie złożyła w terminie sprawozdania finansowego za 2021 r. 

Jak podaje "Rzeczpospolita", ugrupowanie K’15 zostało zdelegalizowane, ale Paweł Kukiz ma gotowy wniosek o rejestrację nowej partii, który ma być wkrótce złożony. 

Zobacz wideo CBA zatrzymało byłego wiceministra skarbu w rządzie PO-PSL. Brejza: Doraźna polityka

Sachajko: Rejestracja nowej partii potrwa ok. trzech miesięcy 

Poseł Sachajko informuje dziennik, że wniosek o rejestrację nowej partii jest gotowy i zostanie złożony w najbliższym czasie. - Spodziewamy się, że rejestracja może potrwać około trzech miesięcy - dodaje. Ugrupowanie będzie nosić nazwę Kukiz'15.

Po co działaczom Kukiz'15 nowa partia? Docelowo mogłaby pomóc w uzyskaniu subwencji. Ugrupowanie uzyskałoby pieniądze z budżetu, gdyby w jesiennych wyborach parlamentarnych wystartowało samodzielnie i przekroczyło próg wyborczy. 

Paweł Kukiz Paweł Kukiz rejestruje nową partię. Obecna ma zostać zlikwidowana

Jest też druga możliwość: podpisanie umowy koalicyjnej z PiS-em i start ze wspólnej listy. "Rzeczpospolita" wskazuje jednak, że takiej umowy PiS nie podpisywał w 2019 r., mimo wspólnego startu z Solidarną Polską i Porozumieniem.

- Znając słowność Jarosława Kaczyńskiego, nie spodziewam się, że Paweł Kukiz zostanie dopuszczony do powyborczego skarbca, nawet mimo założenia kolejnego ugrupowania - komentował w rozmowie z "Rz" senator KO Krzysztof Brejza.

Paweł Kukiz Paweł Kukiz może stracić partię. Wszystko przez brak sprawozdania

W 2015 r. Kukiz'15 startowało w wyborach nie jako partia, a komitet wyborczy, uzyskując 42 mandaty w Sejmie. Cztery lata później - w ramach wspólnego startu z PSL - Kukiz'15 wprowadziło do Sejmu sześciu posłów. Obecnie ma ich trzech (Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko, Stanisław Żuk).

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: