Andrzej Duda po spotkaniu z szefem NATO: Oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa

- Oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa, nowych planów dla naszej części sojuszu, nie tylko dla Polski, ale także dla państw bałtyckich, dla pozostałych państw wschodniej flanki z południa - mówił w środę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Prezydent podkreślił także, że na wschodniej flance NATO powinno powstać jak najwięcej magazynów uzbrojenia.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podziękował Andrzejowi Dudzie m.in. za "silne wsparcie dla Ukrainy w tej krytycznej chwili".

- Putin musi uświadomić sobie, że nie może wygrać i w tym celu musimy nadal zapewniać Ukrainie jak najszybciej uzbrojenie i amunicję, która jest jej potrzebna, aby odzyskać jej terytoria i by mogła zatriumfować jako suwerenne państwo. Polska odgrywa wiodącą rolę w tych wysiłkach - mówił Stoltenberg.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak podkreślił, polskie wsparcie to wkład w postaci sprzętu wojskowego, szkoleń, pomocy humanitarnej i gospodarczej.

- Podejmujemy kolejne kroki, aby wzmocnić obronność NATO. Wzmacniamy naszą obecność i gotowość od Morza Czarnego do Bałtyku, w tym również w Polsce. Myśliwce z USA oraz Holandii pomagają chronić wasze niebo - mówił sekretarz generalny NATO. Wspomniał też o obecnych w Polsce żołnierzach.

- NATO będzie bronić każdej piędzi Polski i całego terytorium Sojuszu - podkreślił Jens Stoltenberg.

Zobacz wideo Czy Rosja wzmocni atak? "Ukraińcy muszą poświęcić sporo sił i środków"

Andrzej Duda o magazynach NATO na wschodniej flance

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że "bardzo dużo się w Polsce dzieje, jeśli chodzi o politykę zagraniczną i politykę bezpieczeństwa".

Wspomniał o wizycie prezydenta Joe Bidena, w trakcie której odbędzie się spotkanie państw Europy Środkowej należących do NATO, czyli Bukaresztańskiej 9. Duda przekazał w środę zaproszenie na to spotkanie również sekretarzowi generalnemu NATO.

- Wyraziłem nasze nadzieje i oczekiwania z polskiej strony. Oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa, nowych planów dla naszej części sojuszu, nie tylko dla Polski, ale także dla państw bałtyckich, dla pozostałych państw wschodniej flanki z południa. Planów gotowości, które będą w efekcie skutkowały, że w przypadku jakiejkolwiek napaści na którekolwiek z państw ta reakcja sojuszu, sprowadzająca się do wykonania art. 5, będzie natychmiastowa, jak najszybsza - dodał prezydent.

Spotkanie przedstawicieli państw NATO Bloomberg: NATO opracowuje plan na wypadek konfliktu zbrojnego

- Dzisiaj mamy plan 10-dniowy, 30-dniowy, 90-dniowy. Chcielibyśmy, żeby te liczby, które są przewidziane jako siły NATO, które będą w szybkim tempie zmierzały w miejsce zagrożenia, były zwiększone, zintensyfikowane - mówił Andrzej Duda.

Jak dodał, "drugi element to kwestia infrastruktury, czyli uzbrojenia". - Chcielibyśmy, by na wschodniej flance NATO powstało jak najwięcej magazynów uzbrojenia sojuszu, właśnie na wypadek jakiejkolwiek napaści, by pozostawało w dyspozycji sił sojuszu - zaznaczył prezydent.

Prezydent zaznaczył także m.in., że w tym roku na obronność zostanie przekazane ponad 4 proc. PKB.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: