Kwaśniewski wskazuje, kto może wpłynąć na Putina. "Tylko ci dwaj przywódcy"

- Tylko oni mogliby skłonić Putina do zatrzymania wojny i rozpoczęcia rozmów pokojowych - mówi Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Grzegorzem Sroczyńskim. Wskazuje prezydenta Turcji i przywódcę Chin. Dlaczego?

Były polski prezydent na początku drugiej dekady lat dwutysięcznych był negocjatorem z ramienia UE w Ukrainie. Negocjował m.in. zwolnienie ówczesnych więźniów politycznych, wielokrotnie rozmawiał też z prezydentem Wiktorem Janukowyczem o umowie stowarzyszeniowej Ukrainy z UE, której ostatecznie Ukraina nie podpisała.

Czy dziś podjąłby się negocjacji między Władimirem Putinem a Wołodymyrem Zełenskim? - pytał Grzegorz Sroczyński w ostatnim odcinku podcastu "Kwaśniewski story". - Nie, to jest niemożliwe - odpowiedział zdecydowanie były prezydent.

Posłuchaj podcastu "Kwaśniewski story", odc. 5 "Co dalej panie Kwaśniewski, co dalej?"

Szybko też rozwinął myśl:

- Tylko dwie osoby w tej chwili są w stanie podjąć rozmowy z Putinem - prezydent Chin i Erdogan, który jest w stanie zmienić układ sił na Kaukazie.

Kwaśniewski tłumaczył, że prezydent Turcji Recep Erdogan może wpłynąć na sympatie i reakcje takich krajów jak Armenia, a nawet Gruzja, wraz z Osetią Południową (terytorium spornym z Rosją od wielu lat). - Tylko ci dwaj przywódcy mogliby skłonić Putina do zatrzymania wojny i rozpoczęcia rozmów pokojowych - podkreślił rozmówca Sroczyńskiego.

Tyle o agresorze. A jak skłonić do ewentualnych negocjacji prezydenta Ukrainy? - Żeby Zełenskiego namówić do negocjacji, USA musiałyby ograniczyć pomoc militarną - ocenił Kwaśniewski, ale zaraz dodał: 

Zmuszenie go w taki sposób do negocjacji oznaczałoby jednak koniec Zełenskiego.

Układ z Chinami? "Tego nie mogą robić Amerykanie"

Co więc robić? - pyta Sroczyński, a Kwaśniewski odpowiada: - W tej chwili walczyć. Jakbym miał podać pomysł na najbliższych kilka miesięcy, to Zachód powinien popierać Ukrainę politycznie i militarnie, natomiast wszystkimi siłami oddziaływać też na Erdogana i Chińczyka.

Były prezydent podkreśla m.in. rolę krytykowanego ostatnio kanclerza Niemiec Olafa Scholza i jego jesiennej wizyty w Chinach u przewodniczącego Xi Jinpinga. Wskazuje, że mogła mieć ona drugie dno i być próbą wpłynięcia na Xi. - Tego nie mogą robić Amerykanie, bo są w quasi-konflikcie z Chinami - przekonywał Kwaśniewski.

"Kwaśniewski story". Pięć godzin z byłym prezydentem

Umieszczony u góry ego tekstu piąty odcinek podcastu rzeki "Kwaśniewski story" to już odcinek finałowy. Kwaśniewski mówi w nim nie tylko o Ukrainie z roku 2013 i 2023, lecz także o tym, co robił, gdy przestał być prezydentem, oraz o rodzinie. 

Wszystkie poprzednie odcinki znajdziecie na dużych platformach streamingowych, ale też w linkach poniżej.

Odc. 1. "Na peronie" >>
Odc. 2. "Najmłodszy" >>
Odc. 3. "Uwodziciel" >>
Odc. 4. "Prezydent nie wszystkich Polaków" >>

Więcej o: