"Rz": "Organizacja widmo" z dotacją od państwa. Założył ją współpracownik Bąkiewicza

Stowarzyszenie Wiara i Tradycja dostało 430 tysięcy złotych dotacji z rządowego funduszu. Okazuje się, że zostało ono założone przez Mariusza Sarola - "prawą rękę" Roberta Bąkiewicza. Za otrzymane pieniądze zorganizowało 10 pokazów filmów patriotycznych, które obejrzało zaledwie kilkoro widzów - podała "Rzeczpospolita". W tym roku Wiara i Tradycja ubiega się o kolejną, wyższą dotację.

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", Stowarzyszenie Wiara i Tradycja w Zaborówku na Mazowszu założył Mariusz Sarol, uznawany za prawą rękę Roberta Bąkiewicza w Pruszkowie pod Warszawą. Na początku miesiąca gazeta informowała, że organizacja powstała w ubiegłym roku. Akurat dwa miesiące przed konkursem państwowego Funduszu Patriotycznego.

Organizacja otrzymała z niego 430 tysięcy złotych, które zostały przeznaczone na zorganizowanie pokazów patriotycznych filmów animowanych. Odbyło się ich 10 w trzy miesiące. Seanse oglądało kilkoro widzów. 

Zobacz wideo Prof. Nałęcz o flircie PiS-u z Bąkiewiczem: To absolutnie jest sojusz i to formalny

Za rozdysponowywanie środków z funduszu odpowiedzialny jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, powołany trzy lata temu przez ministra kultury Piotra Glińskiego. Dyrektorem instytutu jest prof. Jan Żaryn, były senator Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Na stronie Funduszu Patriotycznego czytamy, że ma on za zadanie "realizację polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski, w tym dorobku polskiej myśli społeczno-politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej".

Prof. Jan Żaryn Fundusz Patriotyczny. 430 tys. zł dla nieznanego szerzej stowarzyszenia

WiT z najwyższą dotacją. Już ubiega się o kolejne

"Rzeczpospolita" podaje, że stowarzyszenie Wiara i Tradycja znalazło się wśród 105 beneficjentów programu Funduszu Patriotycznego "Wolność po polsku - edycja 2022" (priorytet I, pula 10 mln zł). Organizacji przyznano w ubiegłym roku 430 tys. zł - najwyższą możliwą dotację. 

Wywiady Sroczyńskiego "Żarty z Obajtka, że jest z Pcimia to przepis na przegrane wybory"

Na co mają zostać przekazane pieniądze? W dokumentach opublikowanych na stronie Funduszu Patriotycznego czytamy, że stowarzyszenie zobowiązało się do "promocji i edukacji w zakresie postaw patriotycznych, narodowych i katolickich na bazie organizowanych plenerowych projekcji filmowych i internetowych".

Wiara i Tradycja ubiega się o kolejną dotację, tym razem wysokości 600 tysięcy złotych w programie Narodowego Instytutu Wolności (także podlegającemu ministrowi Glińskiemu). Środki mają zostać przeznaczone na "rozwój instytucjonalny oraz misyjny". Wniosek uzyskał pozytywną opinię.

Więcej o: