PiS domaga się prześwietlenia Sikorskiego. Ziobryści składają do ABW wniosek "o weryfikację"

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek powiedział Polskiemu Radiu, że odpowiednie służby powinny zająć się działalnością Radosława Sikorskiego. Jego zdaniem wątpliwości, jakie pojawiają się wokół europosła PO, podważają nie tylko jego wiarygodność, ale również zaufanie do całego Parlamentu Europejskiego.

Rzecznik PiS stwierdził, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są państwem, które łamie standardy demokratyczne i prawa człowieka oraz współpracuje z reżimem rosyjskim. W jego ocenie Radosław Sikorski poprzez dofinansowania z rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich pośrednio współpracuje z Rosjanami. Argumentował, że jest to skandaliczne i wątpliwe etycznie. Zdaniem Rafała Bochenka służby powinny sprawdzić, czy w tej sprawie nie dochodzi do konfliktu interesów i łamania prawa.

Związki Radosława Sikorskiego ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi

Holenderski dziennik "NRC" pisał w ostatnich dniach o oświadczeniach majątkowych europosła Radosława Sikorskiego. Wynika z nich, że europoseł Koalicji Europejskiej otrzymuje 100 tysięcy dolarów rocznie od Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Radosław Sikorski od 2017 roku zasiada w radzie konferencji Sir Bani Yas. To coroczne spotkanie organizowane przez ZEA, które gromadzi polityków i analityków spraw międzynarodowych. Konferencja ma charakter zamknięty, a - zdaniem "NRC" - jest to narzędzie Emiratów do prowadzenia międzynarodowej dyplomacji za pomocą "miękkich środków". Za pomoc w organizowaniu tego wydarzenia europoseł KO miał zarobić w sumie prawie pół miliona euro.

Ziobryści: Bawią się w Emiratach Arabskich, kiedy mordowani są Ukraińcy

Solidarna Polska złożyła wniosek do ABW o weryfikację, czy w listopadzie ubiegłego roku doszło do spotkania Radosława Sikorskiego z Siergiejem Ławrowem. Jak ustalił portal PolskieRadio24.pl, szef rosyjskiego MSZ wziął wówczas udział w konferencji Sir Banki Yas Forum. W tym samym czasie - jak wynika z dokumentacji Parlamentu Europejskiego - był tam również eurodeputowany PO Radosław Sikorski.

Rzecznik Solidarnej Polski Jacek Ozdoba mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie, że sprawa wymaga wyjaśnienia. W jego ocenie, jeśli te rewelacje się potwierdzą, to będziemy mieli do czynienia z "wielkim skandalem". - Polityk Platformy Obywatelskiej bawi się na tej imprezie, na której bawi się polityk Federacji Rosyjskiej. Bawią się w Emiratach Arabskich, kiedy mordowani są niewinni Ukraińcy - powiedział w Sejmie Jacek Ozdoba.

Polityk Solidarnej Polski podkreślił, że nie jest to standard, który jest w interesie Rzeczypospolitej, dlatego ABW powinno zweryfikować te informacje.

Jak głosował Radosław Sikorski w Parlamencie Europejskim?

Holenderski dziennik "NRC" ocenia, że Radosław Sikorski w głosowaniach w Parlamencie Europejskim zajmuje stanowisko przychylne Emiratom i ich najwierniejszemu sojusznikowi Arabii Saudyjskiej. "NRC" wskazuje, że w 2020 roku polski eurodeputowany sprzeciwił się rezolucji dotyczącej wstrzymania dostaw broni dla Arabii Saudyjskiej.

Radosław Sikorski w odpowiedzi na zarzuty holenderskiego dziennika stwierdził, że we wszystkich sprawach dotyczących tych krajów głosował zgodnie z zaleceniami swojego ugrupowania politycznego - Europejskiej Partii Ludowej.

Więcej o: