Media: Pracownicy 39 organizacji rządowych otrzymali prawie 685 mln zł nagród i premii

PFRON, RCB, IPN, KRUS i Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego - to tylko pięć instytucji i urzędów administracji państwowej, których pracownicy dostali w 2022 roku pokaźne premie i nagrody. W sumie 39 instytucji rządowych miało wydać na ten cel łącznie prawie 685 milionów złotych - wynika z dokumentów zebranych przez posłankę niezrzeszoną Hannę Gill-Piątek.

O zebranych przez polityczkę danych pisze portal NaTemat. 39 instytucji rządowych przesłało Hannie Gill-Piątek wykaz nagród i premii, jakie przyznały pracownikom oraz kadrze kierowniczej. Wszystkie wartości to kwoty brutto. 

Jedyną instytucją, która odmówiła przekazania informacji o dodatkowym wynagrodzeniu dla swoich pracowników, była Kancelaria Prezydenta. 

Prezydent nie jest podmiotem zobowiązanym do udzielania informacji i wyjaśnień

- taką odpowiedź dostała Gill-Piątek. Przedstawiciele kancelarii Andrzeja Dudy podkreślili, że 
kontrolowanie głowy państwa nie leży w kompetencjach parlamentarzystki.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Magdalena Sroka gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (13.02)

Kilkaset milionów premii. Rekordzistą KRUS

Rekordzistą w przyznawaniu premii jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która przekazała kierownictwu 8,5 mln złotych. Łącznie wszyscy pracownicy KRUS-u dostali 72 mln złotych. Równie hojna była Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która w ubiegłym roku na nagrody przeznaczyła prawie 59,5 mln zł. Agencja Mienia Wojskowego w 2022 roku wręczyła premie kadrze kierowniczej w wysokości ponad 2 mln zł. Zgodnie z wykazem każda z osób dostała prawie 14 tys. zł

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazało w wykazie lakonicznie, że na jednego kierownika przypadło średnio 22 500 zł. Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego w minionym roku wydała każdemu pracownikowi z kierownictwa 23,5 tys. zł. 

Portal nie pominął również Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie w cztery lata na nagrody wydano 1,8 miliarda zł.

Kto wstrzymał się z wydawaniem pieniędzy? 

Hanna Gill-Piątek podała również informacje o tym, które instytucje nie wypłaciły kierownictwu żadnych premii. Wśród nich są m.in. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urząd Lotnictwa Cywilnego. Tam przyznano nagród ani premii dla kierownictwa, a między pracowników podzielono 5 mln zł.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w 2020, 2021 ani w 2022 nie przyznała nagród, ani premii nikomu ze swoich pracowników. Taką samą decyzję w 2020 i 2021 roku podjął Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Wesprzyj zbiórkę Fundacji PCPM na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii - przez >>stronę PCPM albo przez >>zbiórkę na Facebooku.

Więcej o: