Kto komu uszczknął wyborców? Jest analiza. Wiadomo, czyi zwolennicy odpłynęli do Polski 2050

To wyborcy Prawa i Sprawiedliwości są najbardziej wierni spośród wyborców wszystkich ugrupowań - wskazuje analiza IBRiS przeprowadzona dla Radia ZET. 85 proc. tych osób, które w 2019 r. zagłosowały na PiS, zamierza ponownie poprzeć tę partię. Najmniej wierny elektorat ma Konfederacja. Analiza wskazuje też jasno, którą partię najmocniej dotknęło pojawienie się na polskiej scenie politycznej Polski 2050 Szymona Hołowni.

Analiza IBRiS dla Radia ZET wskazuje, że 85 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości z 2019 r. chce ponownie zagłosować na to ugrupowanie. 14 proc. jest niezdecydowanych, a 1 proc. deklaruje oddanie głosu na Konfederację.

W przypadku Koalicji Obywatelskiej "wierność" zadeklarowało 79 proc. wyborców z 2019 r. 11 proc. zamierza natomiast zagłosować na Polskę 2050, 3 proc. na PSL-Koalicję Polską, 2 proc. na Nową Lewicę, a 1 proc. na Prawo i Sprawiedliwość. 4 proc. to niezdecydowani.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Osoby głosujące na PSL-Koalicję Polską w 2019 r. w większości ponownie chcą zagłosować na środowisko zbudowane wokół ludowców (68 proc.). 9 proc. woli jednak obecnie Koalicję Obywatelską, 8 proc. - Polskę 2050, 4 proc. - Konfederację, 2 proc. - PiS, 1 proc. - Nową Lewicę. 8 proc. nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji.

67 proc. wyborców Lewicy chce znów wesprzeć tę listę. 21 proc. skierowało się w stronę Koalicji Obywatelskiej, 7 proc. - Polski 2050, a 2 proc. - Konfederacji. 3 proc. nie ma sprecyzowanych preferencji.

Zobacz wideo Donald Tusk premierem? Pytamy wiceprzewodniczącego Polski 2050

Wybory parlamentarne. Do kogo odeszli wyborcy? Jest analiza

Radio ZET wskazuje, że najmniej wierny elektorat ma Konfederacja. 57 proc. wyborców z 2019 r. planuje ponownie oddać głos na tę listę. 13 proc. skierowało się w stronę PSL-KP, 8 proc. - KO, a 3 proc. - Polski 2050. 19 proc. wciąż się waha.

Badania wskazują, że Polska 2050 (która w 2019 r. jeszcze nie istniała) podebrała najwięcej wyborców Koalicji Obywatelskiej (11 proc.) oraz PSL-KP (8 proc.). Na rzecz ugrupowania Szymona Hołowni zwolenników straciła też Lewica (7 proc.) i Konfederacja - 3 proc.

"W tym gronie nie ma głosujących na PiS w 2019 roku" - wskazuje Radio ZET.

Rafał TrzaskowskiNowy sondaż prezydencki. Będzie druga tura. Z kim zmierzy się Trzaskowski?

Analiza została zrealizowana na podstawie zagregowanych pomiarów preferencji wyborczych z listopada i grudnia oraz ze stycznia (łącznie ponad 9000 wywiadów) przeprowadzonych metodą CATI (wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem) na reprezentatywnych próbach ogólnopolskich.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: