Nowy sondaż prezydencki. Bez drugiej tury się nie obejdzie. Z kim zmierzy się Trzaskowski?

Gdyby wybory prezydenckie odbywały się teraz, konieczna byłaby druga tura - wynika z sondażu United Surveys przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski. Spotkaliby się w niej Rafał Trzaskowski i Beata Szydło.
Zobacz wideo Donald Tusk premierem? Pytamy wiceprzewodniczącego Polski 2050

W 2025 roku skończy się kadencja Andrzeja Dudy. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem nie będzie mógł startować w wyborach prezydenckich po raz trzeci. Pojawia się więc coraz więcej badań dotyczących preferencji Polaków co do następcy obecnego prezydenta.

Uczestników badania przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytano, kto - ich zdaniem - powinien objąć urząd głowy państwa. Respondenci mieli wybrać spośród sześciu polityków - chodzi o: Rafała Trzaskowskiego, Beatę Szydło, Szymona Hołownię, Krzysztof Bosaka, Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Konferencja Janusza Kowalskiego i Tadeusza CymańskiegoNieoczekiwany gość na konferencji Kowalskiego. "Janusz, rządzisz!"

Sondaż: Trzaskowski i Szydło powalczą w drugiej turze

Najwięcej ankietowanych wskazało Rafała Trzaskowskiego - 32,8 proc. osób uważa, że sprawdziłby się on na stanowisku prezydenta Polski. Natomiast 23,6 proc. badanych odpowiedziało, że krajem powinna rządzić Beata Szydło. Oznacza to, że - jeśli politycy uzyskaliby podobne wyniki w wyborach - włodarz Warszawy i była premierka spotkaliby się w drugiej turze.

Prezydenckie podium zamyka Szymon Hołownia, którego w roli głowy państwa widziałoby 10,4 proc. respondentów. Nieco mniej, bo 9,4 proc., chciałoby, aby funkcję tę objął Krzysztof Bosak.

W sondażu United Surveys dla WP Robert Biedroń uzyskał wynik 6,6 proc., a Władysław Kosiniak-Kamysz - 6 proc. Z kolei 11,2 proc. badanych wybrało odpowiedź "inny kandydat/nie wiem".

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski zostało przeprowadzone w dniach 3-5 lutego 2023 roku.

Donald Tusk (zdjęcie ilustracyjne)Dlaczego Donald Tusk nagle zniknął z telewizji? Poseł KO mówi o chorobie

Więcej o: