Wybory prezydenckie. Kto zastąpi Dudę? Jeden polityk na prowadzeniu, później długo nikt [SONDAŻ]

Kto powinien być kandydatem opozycji wyborach prezydenckich? W sondażu dla "Rzeczpospolitej" jeden polityk wyraźnie góruje nad pozostałymi, ale najczęściej padającą odpowiedzią było "nie mam zdania".

Do wyborów prezydenckich w 2025 roku jest jeszcze dużo czasu i wiele może się wydarzyć. Wiadomo na pewno, że o kolejną kadencję nie będzie walczył już Andrzej Duda. W 2020 roku został wybrany na drugą kadencję. Jego kontrkandydatem w II turze był Rafał Trzaskowski. W I turze w wyścigu o fotel prezydenta uczestniczyli też Szymon Hołownia, Robert Biedroń, Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak. 

Zobacz wideo Po studiach planujesz wyjechać z kraju? Glapiński nie popiera: Odpracować albo zapłacić

W sobotę "Rzeczpospolita" opublikowała wyniki sondażu, w którym zapytano Polaków, kto powinien być kandydatem opozycji w kolejnych wyborach prezydenckich. "Pytanie zakładało, że dzisiejsza opozycja wybrałaby jednego, wspólnego kandydata" - podkreśla dziennik.

Respondenci wskazali kandydata opozycji na prezydenta

Najlepszy wynik, poza grupą niezdecydowanych, uzyskał Rafał Trzaskowski. Prezydenta Warszawy wskazało 27,7 proc. Kolejny w zestawieniu jest Szymon Hołownia z wynikiem 8,8 proc.. 6,7 proc. uzyskał Donald Tusk. Dalej uplasowali się Władysław Kosiniak-Kamysz (3,7 proc.), Robert Biedroń (2,9 proc.), Barbara Nowacka (2,3 proc.), Adrian Zandberg (2 proc.), Włodzimierz Czarzasty (1,4 proc.). 

Wojna w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne)Rosja już rozpoczęła ofensywę. Kijów spodziewa się "ogromnej inwazji w ciągu 10 dni"

15,5 proc. badanych odpowiedziało, że kandydatem powinien być inny polityk niż ci, których wskazano. Z kolei aż 29 proc. nie ma zdania w tej sprawie. 

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję SW Research wśród panelu on-line w dniach 7-8 lutego. Analizą objęto 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Andrzej DudaDuda "wbił gwóźdź do trumny KPO". Komentarze po decyzji ws. ustawy o SN

Więcej o: