Duda i Zełenski spotkali się w Rzeszowie. Minister zdradził szczegóły na temat rozmów

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski spotkali się wczoraj w Rzeszowie - przekazała Kancelaria Prezydenta. Ukraiński polityk wracał do kraju przez Polskę z wizyty w zachodniej Europie, w tym w Brukseli.

Jak relacjonuje Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski omówili sytuację na froncie, kwestię bezpieczeństwa w naszym regionie oraz konieczność dalszych wspólnych działań na rzecz wsparcia militarnego. Prezydent Ukrainy zrelacjonował swoją ostatnią aktywność dyplomatyczną. Rozmowy dotyczyły też bezpieczeństwa w regionie.

Kancelaria opublikowała również krótkie wideo, na którym przywódcy się witają. 

O spotkaniu w rozmowie z PAP mówił Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta. - Prezydent Zełenski zrelacjonował panu prezydentowi swoją ostatnią aktywność dyplomatyczną i szereg spotkań w Brukseli i innych stolicach europejskich. Rozmowa dotyczyła także planowanych przyszłych aktywności dyplomatycznych pana prezydenta i budowania agendy przed zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie. W przyszłym tygodniu pan prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO, więc ta wymiana opinii i informacji między prezydentem Polski i Ukrainy w kontekście tych aktywności jest tutaj bardzo ważna - przekazał. 

Martynow (zdj. ilustracyjne) Trzęsienie ziemi. Rosyjską pomocą kieruje poszukiwany Daniił Martynow

Wołodymyr Zełenski spotkał się z unijnymi przywódcami

W czwartek prezydent Ukrainy gościł na szczycie Rady Europejskiej i wystąpił w Parlamencie Europejskim. W swoim wystąpieniu przed PE polityk powiedział, że Unia Europejska po raz pierwszy w historii udziela pomocy na tak olbrzymią skalę. Dodał, że wojna w Ukrainie pociągnęła za sobą niezbędne procesy zmian w Unii Europejskiej, które - jego zdaniem - wpłyną na lepszą przyszłość. Podziękował wszystkim państwom, które wspierają Ukrainę bronią i sprzętem. Zapewnił, że Europa zawsze pozostanie wolna, dopóki będzie wspierać Ukrainę. Wyraził też przekonanie, że jego kraj jest coraz bliżej Unii Europejskiej i w przyszłości będzie jej członkiem. - Zwycięska Ukraina to zwycięski członek Unii Europejskiej - dodał ukraiński przywódca.

W trakcie szczytu Rady Europejskiej prezydent Zełenski podkreślał, że Rosja chce kontrolować narody starego kontynentu i wykorzystywać ich zasoby. Na konferencji prasowej po spotkaniu z unijnymi przywódcami Wołodymyr Zełenski stwierdził, że długotrwały pokój zapanuje w Europie, tylko jeśli Ukraina wygra wojnę i wejdzie do Unii. Poinformował, że część unijnych krajów jest gotowa dostarczyć myśliwce, by pomóc władzom w Kijowie walczyć z rosyjskim najeźdźcą.

Alarmy w Ukrainie. Rosja zaatakowała z powietrza w nocy. 'To wszystko, do czego ta armia jest zdolna' Rosja zaatakowała w nocy. "To wszystko, do czego ta armia jest zdolna"

Więcej o: