W grudniu 2020 r. poseł Nowoczesnej Adam Szłapka w interpelacji do szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przypomniał słowa ministra, że rząd "z całą bezwzględnością będzie wypalać żelazem pedofilię, gdziekolwiek by ona nie była".
Nawiązał też do obchodów 29. rocznicy powstania Radia Maryja, które miały miejsce 5 grudnia 2020 r. w Toruniu. W uroczystości brali udział politycy związani z obozem Zjednoczonej Prawicy, m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
W pewnym momencie o. Tadeusz Rydzyk podjął temat pedofilii i wypowiedział słowa, który wywołały burzę. - To, że ksiądz zgrzeszył... No zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże - powiedział duchowny.
Natomiast byłego biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka (zmarł we wrześniu 2021 r.), oskarżanego o tuszowanie pedofilii, nazwał "współczesnym męczennikiem".
"Dlatego chciałbym zapytać Pana Ministra: Jak ocenia słowa Tadeusza Rydzyka, który sprowadził ciężkie przestępstwo pedofilii do "pokusy", która może się przydarzyć każdemu, oraz relatywizował jej wagę?" - pytał Zbigniewa Ziobrę poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka.
Odpowiedzi udzielił 8 lutego 2023 r. (czyli po ponad dwóch latach od zadania pytań przez Szłapkę) nie sam Ziobro, a wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Woś stwierdził, że, zgodnie z regulaminem Sejmu, "interpelacje składa się w sprawach o zasadniczym charakterze i odnoszących się do problemów związanych z polityką państwa".
Dodał, że postawione przez Adama Szłapkę pytanie "zmierzające do uzyskania ocennej opinii Ministra Sprawiedliwości na temat poglądów jakiejkolwiek osoby publicznej" do takich spraw nie należy.
"Nie można również w trybie interpelacji poselskiej oczekiwać od Ministra Sprawiedliwości opinii i komentarzy w szczególności w sprawach, które wykraczają poza zakres odpowiedzialności jego i Rady Ministrów, której jest członkiem" - zaznaczył Michał Woś.
Polityk nie wspomniał jednocześnie, że ten sam regulamin nakazuje udzielać odpowiedzi na interpelację w ciągu 21 dni. A odpowiedź wpłynęła po ponad 25 miesiącach.
Wiceminister sprawiedliwości podkreślał w odpowiedzi na interpelację posła Nowoczesnej, że Zbigniew Ziobro od początku urzędowania "podjął zdecydowane oraz bezwzględne działania, aby walczyć z przestępczością pedofilską i seksualną".
Jak przykład podał m.in. utworzenie Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, a także wprowadzenie obowiązku informowania organów ścigania o każdym wiarygodnym podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilskiego. Zaznaczył, że "przepis ten dotyczy wszystkich, również hierarchów Kościoła katolickiego".
Michał Woś przypomniał także m.in., że przywrócono 10-letni okres przedawnienia przestępstw, w tym przeciwko wolności seksualnej oraz że zaostrzono kary za czyny pedofilskie.
"Dodatkowo Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia pomoc osobom pokrzywdzonym między innymi przestępstwem pedofilii i osobom im najbliższym; pomoc finansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości obejmuje szereg zadań" - przekonywał wiceminister.
Przemówienie Zbigniewa Ziobry z okazji 29. rocznicy powstania Radia Maryja: