Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Sejm zdecydował ws. poprawek Senatu

Sejm zdecydował w sprawie senackich poprawek do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Propozycje izby wyższej parlamentu zostały odrzucone.

Poprawki były głosowane łącznie. Wcześniej odrzucenie poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym zarekomendowała sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Podczas posiedzenia w środę przeciwko propozycjom Senatu opowiedziało się 233 posłów, 207 było przeciw, 12 się wstrzymało (większość bezwzględna wynosiła 227 głosów).

Senackie poprawki do ustawy o Sądzie Najwyższym odrzucone

Wśród 14 poprawek Senatu znalazła się m.in. propozycja likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Senat opowiedział się za tym, aby sprawami dyscyplinarnymi środowisk prawniczych zajmowała się Izba Karna Sądu Najwyższego.

Zobacz wideo Czy podpis Prezydenta pod ustawą o Sądzie Najwyższym kończy spór z UE?

Uchwalona w połowie stycznia przez Sejm nowelizacja przewiduje, że sprawami dyscyplinarnymi i immunitetowymi sędziów będzie zajmował się Naczelny Sąd Administracyjny. W kompetencjach Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego pozostanie natomiast orzekanie w sprawach dyscyplinarnych pozostałych zawodów prawniczych.

Minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślał, że uchwalenie tych przepisów w kształcie zaproponowanym przez rząd przybliży Polskę do uzyskania środków unijnych na KPO. Przyznał, że liczy na odrzucenie przez Sejm poprawek wniesionych przez Senat, a następnie na pozytywną decyzję prezydenta Andrzeja Dudy. Zaznaczył, że rząd jest w stałym kontakcie z Komisją, a wszystkie ustalenia poczynione w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym są aktualne.

Przepisy w kształcie uchwalonym przez Sejm uzyskały zdaniem rządu pozytywną opinię Komisji Europejskiej i są kluczowym kamieniem milowym - od ich realizacji uzależniona jest wypłata środków unijnych na Krajowy Plan Odbudowy dla Polski.

Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami w Siedlcach, 24 stycznia 2023 r.Sondaż: Koalicja Obywatelska i PiS idą niemal łeb w łeb

Więcej o: