Sondaż: Koalicja Obywatelska i PiS idą niemal łeb w łeb. Partia Kaczyńskiego straciła 4 punkty

Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość niemal zrównały się poparciem - wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. KO ma niewielką przewagę nad PiS-em, wynoszącą jeden punkt procentowy. Biorąc jednak pod uwagę błąd statystyczny, trudno wskazać, które z tych ugrupowań rzeczywiście wygrałoby wybory, gdyby odbyły się w lutym.

W sondażu Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) uzyskała poparcie na poziomie 29 procent, co oznacza spadek o 2 pkt proc. w porównaniu do badania z grudnia.

Chęć oddania głosu na Zjednoczoną Prawicę (PiS, Solidarna Polska, Republikanie) deklaruje 28 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni z 11 procentami (poparcie bez zmian).

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Lewica balansuje na granicy progu wyborczego, PSL poza Sejmem 

Gdyby wybory odbyły się w lutym, swoich posłów do Sejmu wprowadziłaby także Konfederacja (8 proc., spadek o 1 punkt). Na granicy progu wyborczego balansuje Lewica z wynikiem 5 procent (spadek o 1 pkt. proc.).

Poniżej progu wyborczego znalazły się Koalicja Polska-PSL - 3 proc., Kukiz'15 - 2 proc. oraz wspólne ugrupowanie Porozumienia i Agrounii - 2 proc.

12 proc. wyborców jest niezdecydowanych (wzrost o 6 punktów procentowych).

Jarosław KaczyńskiKoalicja Obywatelska odzyskuje województwa. PiS traci w bastionach

Ostrożne wyliczenia wskazują, że Koalicja Obywatelska uzyskałaby przy takich wynikach 180 mandatów w Sejmie, PiS - 174, Polska 2050 - 56, Konfederacja - 35, a Lewica - 14. Jeden mandat uzyskałaby Mniejszość Niemiecka.

Sondaż telefoniczny przeprowadzono we wtorek i środę na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 pełnoletnich osób. Na pytanie o preferencyjne partyjne odpowiedziało 670 uczestników badania.

Zobacz wideo Pakt senacki? Nie jestem fanem Giertycha, ale weta nie będzie

Wybory parlamentarne 2019

Przypomnijmy: Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu w 2019 r. zdobyło 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., Lewica - 12,56 proc., PSL-Koalicja Polska - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc.

Obecnie w klubie PiS zasiada 228 posłów, w klubie KO - 126, Lewicy - 44, Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści - 24, w kole poselskim Konfederacji - 12, kole Polska 2050 - 6, kole Porozumienia - 4. Po trzech posłów zrzeszają koła Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia, Polskie Sprawy i Lewica Demokratyczna. Siedmiu posłów jest niezrzeszonych.

Więcej o: