"Do polityki nie idzie się dla pieniędzy"? Polacy nie mają wątpliwości, czy PiS jest wierne tej zasadzie

- Do polityki nie idzie się dla pieniędzy - mówił kilka lat temu Jarosław Kaczyński. Czy PiS jest wierny tym słowom? Ponad dwie trzecie Polaków nie ma wątpliwości - partia rządząca wcale nie kieruje się tą zasadą.
Zobacz wideo Awantura w Sejmie. Czarnek usprawiedliwia rozdzielanie willi. Okrzyki z sali: Złodzieje! Złodzieje

- Zapadła decyzja, zgodnie z naszymi deklaracjami, które składaliśmy już niejednokrotnie i które ja składałem. Do polityki nie idzie się dla pieniędzy. Ci, którzy funkcjonują w spółkach, są przez nas szanowani, jeżeli dobrze wykonują swoje obowiązki, ale nie będziemy łączyć tych dwóch funkcji. To znaczy, że te osoby nie będą kandydowały na żadnym szczeblu samorządu - mówił w 2018 roku Jarosław Kaczyński.

W badaniu przeprowadzonym przez United Surveys dla Wirtualnej Polski respondenci zostali zapytani o to, czy ich zdaniem Prawo i Sprawiedliwość jest wierne tej zasadzie. Sondaż został przeprowadzony po tym, jak dziennikarze ujawnili, że resort Przemysława Czarnka przekazał 40 mln złotych na remont lub zakup nieruchomości dla organizacji powiązanych m.in. z politykami PiS.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Tomasz SakiewiczAwantura na komisji. Sakiewicz nazwał posła "chamem" i chciał się bić

Ponad dwie trzecie Polaków krytyczne wobec Prawa i Sprawiedliwości

Z badania wynika, że 68,1 proc. ankietowanych nie zgadza się z tezą, że rząd PiS jest wierny słowom Jarosława Kaczyńskiego o tym, że "do polityki nie idzie się po pieniądze". Z tego aż 60,1 proc. ankietowanych stwierdziło, że partia rządząca "zdecydowanie" nie spełnia tej obietnicy.

Tylko 7,1 proc. wskazało, że PiS jest wierny słowom swojego prezesa. Z kolei 11,4 proc. osób nie ma zdania.

Jarosław KaczyńskiKoalicja Obywatelska odzyskuje województwa. PiS traci w bastionach

Sympatycy PiS raczej przychylni

Wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy 25 proc. uważa, że rząd "zdecydowanie" działa według zasady, że "do polityki nie idzie się dla pieniędzy". 35 proc. odpowiedziało, że rząd jest "raczej" wierny tej zasadzie. Krytyczne natomiast jest 15 proc. sympatyków partii rządzącej, a 25 proc. badanych nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie.

Aż 98 proc. wyborców opozycji twierdzi, że PiS nie jest wierny swojej obietnicy.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 3-5 lutego 2023 roku.

Polscy ratownicy w TurcjiTurcja. Polscy strażacy uratowali już dziewięć osób spod gruzów

Więcej o: