Fundusz Patriotyczny. 430 tys. zł dla nieznanego szerzej stowarzyszenia. "Organizacja widmo"

430 tys. zł - taką kwotę przyznano stowarzyszeniu Wiara i Tradycja w jednym z konkursów organizowanych przez Fundusz Patriotyczny. Jak podaje "Rzeczpospolita", działalność stowarzyszenia jest szerzej nieznana, a zarejestrowano je na ok. dwa miesiące przed naborem wniosków. Zarządzający funduszem Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej podkreśla, że wniosek oceniono wysoko, a "oceniano przede wszystkim spójność i oryginalność koncepcji zadania". "Rzeczpospolita" określiła stowarzyszenie "organizacją widmo".

Na stronie Funduszu Patriotycznego czytamy, że ma on za zadanie "realizację polityki pamięci w zakresie historii i dziedzictwa Polski, w tym dorobku polskiej myśli społeczno-politycznej, ze szczególnym uwzględnieniem myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej".

Za rozdysponowywanie środków z funduszu odpowiedzialny jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, powołany trzy lata temu przez ministra kultury Piotra Glińskiego. Dyrektorem instytutu jest prof. Jan Żaryn, były senator Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Rzeczpospolita" podaje, że wśród 105 beneficjentów programu Funduszu Patriotycznego "Wolność po polsku - edycja 2022" (priorytet I, pula 10 mln zł) znalazło się stowarzyszenie Wiara i Tradycja, któremu przyznano w ubiegłym roku 430 tys. zł (maksymalnie można było wnioskować o 500 tys. zł). To najwyższa dotacja przyznana w ramach tego konkursu.

Na co mają zostać przekazane pieniądze? W dokumentach opublikowanych na stronie Funduszu Patriotycznego czytamy, że stowarzyszenie zobowiązało się do "promocji i edukacji w zakresie postaw patriotycznych, narodowych i katolickich na bazie organizowanych plenerowych projekcji filmowych i internetowych".

Wniosek oceniono na 238 punktów. Dla porównania najniżej oceniane inicjatywy, które objęto dofinansowaniem, miały tych punktów 192.

Zobacz wideo Na co szły dotacje z MEiN? Pytamy posłankę Lubnauer

Fundusz Patriotyczny. 430 tys. zł dla nowego stowarzyszenia

Jak podaje "Rzeczpospolita", stowarzyszenie zarejestrowano w styczniu ubiegłego roku, a wnioski o dofinansowania można było składać od marca do kwietnia. Założycielem jest Mariusz Sarol, nieznany szerzej działacz. Stowarzyszenie nie ma strony internetowej, o jego działalności nie można znaleźć w sieci praktycznie nic (poza informacjami na temat rejestracji). Siedziba mieści się we wsi Zaborówek w gminie Leszno. Sarol nie odpowiedział na prośbę "Rp" o komentarz.

Z dokumentów założycielskich wynika, że celami stowarzyszenia są m.in. "kultywowanie tradycji i historii Polski", "dbanie o wartości cywilizacji łacińskiej, a w szczególności Wiarę Katolicką i tradycję prawa rzymskiego", "promocja i organizacja wydarzeń religijnych oraz społeczno-kulturowych", a także "działalność na rzecz rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa" i "tworzenie oraz renowacja kapliczek maryjnych".

Dlaczego Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej zdecydował się na przyznanie pieniędzy stowarzyszeniu? W e-mailu do "Rzeczpospolitej" przekazano, że "oceniano przede wszystkim spójność i oryginalność koncepcji zadania, formę przekazu, profesjonalizm i doświadczenie osób zaangażowanych w merytoryczną realizację zadania oraz wykorzystanie potencjału kulturowego, więzi lokalnych i relacji z innymi społecznościami".

Więcej o: