PiS wciąż na czele wyścigu do Sejmu, ale zamieszać mogą samorządowcy [SONDAŻ]

Gdyby Koalicja Obywatelska połączyła siły z PSL i samorządowcami, mogłaby uzyskać w wyborach parlamentarnych niemal identyczny wynik, co PiS - wynika z sondażu IBRIS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej". Wówczas cała opozycja zdobyłaby wystarczająca liczbę miejsc w Sejmie, aby utworzyć rząd.
Zobacz wideo Glapiński o współpracy z PiS-em i nowym stanowisku Kurskiego: Nie bywam u lidera pewnej partii. Nie otrzymuję wskazówek

Jak wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej", w porównaniu z początkiem stycznia wzrosło poparcie dla PiS oraz Koalicji Obywatelskiej. Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosować chce 33,9 proc. respondentów (wcześniej było to 29,7 proc.), a na KO - 27,3 proc. (wcześniej - 25,4 proc.).

Sondaż: PiS nie stworzy rządu

Wyborcze podium zamyka Lewica z poparciem na poziomie 9 proc. Tym samym partia utrzymuje wynik z poprzedniego badania. Nieznacznie traci Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą oddanie głosu deklaruje 8,3 proc. ankietowanych. O 1 pkt proc. spada z kolei Konfederacja, którą popiera obecnie 8,3 proc. respondentów.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższym czasie, szansę na przekroczone progu wyborczego miałoby również PSL. Ludowcy uzyskali wynik równy 5,1 proc. Natomiast 11 proc. badanych nie wie jeszcze, na kogo chciałoby zagłosować.

Jak rozłożyłyby się mandaty?

  • Zjednoczona Prawica - 209,
  • Koalicja Obywatelska - 153,
  • Polska 2050 - 38,
  • Lewica - 36,
  • PSL - 14,
  • Konfederacja - 9.

Oznacza to, że Prawo i Sprawiedliwość - po uzyskaniu wcześniej wspomnianego wyniku - nie byłoby w stanie stworzyć rządu. Nawet wspólnie z Konfederacją.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Zbigniew Ziobro i Jarosław KaczyńskiPolacy najbardziej ufają Trzaskowskiemu. "Podium nieufności" dla polityków PiS

Opozycja zyskuje na samorządowcach

Jak podaje "Rzeczpospolita", opozycja mogłaby zyskać, gdyby wspólną listę utworzyły: Koalicja Obywatelska, PSL i Tak! dla Polski (samorządowcy). Wówczas opozycja mogłaby zyskać 32 proc. głosów, a PiS 33,3 proc.

W takiej konfiguracji Prawo i Sprawiedliwość otrzymałoby ok. 205-206 mandatów, a KO z koalicjantami zdobyłoby 183-184 miejsca w Sejmie. Pozostałe partie mogłyby liczyć na:

  • Lewica - 34 mandaty,
  • Polska 2050 - 27 mandatów,
  • Konfederacja - 7-8 mandatów,
  • mniejszość niemiecka - 1 mandat.

Z sondażu IBRiS wynika więc, że w takiej sytuacji cała opozycja zyskałaby ok. 245 mandatów, czyli zdecydowanie więcej niż PiS. Mogłaby wówczas stworzyć rząd.

Badanie zostało przeprowadzone przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" w dniach 3-4 lutego 2023 roku na grupie 1100 respondentów.

Cyryl IPatriarcha Cyryl I, krypt. "Michajłow" szpiegował dla KGB. Media ujawniły akta

Więcej o: