Polacy najbardziej ufają Trzaskowskiemu. Całe "podium nieufności" dla polityków PiS [SONDAŻ]

Polacy najbardziej ufają Rafałowi Trzaskowskiemu - wynika z badania IBRiS przeprowadzonego dla Onetu. Najmniejszym zaufaniem darzą z kolei trzech polityków Zjednoczonej Prawicy: Zbigniewa Ziobrę, Jarosława Kaczyńskiego i Jacka Sasina.
Zobacz wideo Morawieckiego wina Tuska. Premier wylicza upadłe firmy i apeluje: Tusk - premier polskiego bezrobocia!

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS do Onetu, największym zaufaniem wśród respondentów cieszy się Rafał Trzaskowski. Prezydentowi Warszawy ufa 41,1 proc. ankietowanych. To wzrost o 1,3 pkt proc. względem grudniowego rankingu. Jednocześnie samorządowiec zaliczył największy wzrost nieufności, aż o 8,1 pkt proc.

Andrzejowi Dudzie ufa z kolei 38,3 proc. badanych - to wzrost o 1,2 pkt proc. Podium zamyka premier Mateusz Morawiecki z wynikiem 37,6 proc., czyli o 1,5 pkt proc. więcej niż w grudniu.

Kolejne miejsca zajęli Władysław Kosiniak-Kamysz i Donald Tusk. Liderowi PSL ufa 32,9 proc. odpowiadających - to wzrost o 4,6 pkt proc., z kolei przewodniczącemu Platformy Obywatelskiej - ufa 32,6 proc. respondentów. Wynik lidera PO jest wyższy aż o 5 pkt proc. względem sondażu grudniowego.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Magdalena Sroka. Zdjęcie archiwalnePorozumienie połączy się z Agrounią. Jest decyzja zarządu partii Sroki

Całe "podium nieufności" dla polityków Zjednoczonej Prawicy

W czasie badania sprawdzono także, komu Polacy ufają najmniej. Pierwsze miejsce w tym niechlubnym zestawieniu zajął Zbigniew Ziobro. Ministra sprawiedliwości darzy nieufnością 67,8 proc. To mniej o 1,9 pkt proc. niż w poprzednim rankingu.

Kolejna pozycja przypadła Jarosławowi Kaczyńskiemu. Prezes PiS uzyskał wynik 61,3 proc., co oznacza spadek o 3,6 pkt proc. I wreszcie na podium znalazł się Jacek Sasin, któremu nie ufa 60,7 proc. ankietowanych - to wzrost o 0,6 pkt proc.

Zaraz za ministrem aktywów państwowych znalazł się Donald Tusk. Szefa PO nie darzy zaufaniem 59,2 proc. respondentów (wzrost o 6,9 pkt proc.).

"Spośród polityków, o których pytaliśmy, tylko jeden z nich ma lepszy wynik zaufania niż nieufności. Jest to wicemarszałek Sejmu z ramienia PSL Piotr Zgorzelski (+9 pkt proc.). Polityka nie zna jednak największy procent badanych - 43,9" - podkreśla Onet.

Mateusz Morawiecki i Zbigniew ZiobroBąkiewicz z banem na Media Narodowe. Ziobro krytykuje Morawieckiego

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla Onetu w dniach 27-28 stycznia 2023 roku na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

Więcej o: