"Willa plus". Tusk podsumował sprawę w 41 sekund. "Im się naprawdę już w... głowach poprzewracało"

- Marzyliście kiedyś o willi albo wygodnym apartamencie? I to za darmo? Na pewno. Jest ktoś, kto spełnia takie marzenia - stwierdził w opublikowanym w piątek nagraniu przewodniczący PO Donald Tusk. Odniósł się w ten sposób do dotacji przyznanych przez resort Przemysław Czarnka organizacjom pozarządowym na zakup łącznie dwunastu siedzib. Niektóre z tych organizacji powiązane są ze środowiskiem Zjednoczonej Prawicy.

Dziennikarze TVN24 Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak dotarli w ostatnich dniach do szczegółów dofinansowań przyznawanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Resort przekazał organizacjom pozarządowym ok. 40 mln zł, a część tych pieniędzy ma być wykorzystana na zakup 12 siedzib.

Na liście znalazły się "domy na warszawskim Mokotowie i Ursynowie, lokal w zabytkowej kamienicy oraz działka z dwoma stawami, własnym lasem i domkiem pszczelarza". Kontrowersje wzbudził fakt, iż wśród beneficjentów programu znalazła się założona np. przez europosła PiS Zdzisława Krasnodębskiego fundacja Polska Wielki Projekt. Otrzymała ona środki na zakup willi na Mokotowie wycenionej na 5,5 mln zł.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Z tego powodu niektórzy politycy opozycji nazywają zorganizowany przez MEiN konkurs programem "Willa plus".

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oświadczył w piątek w Polskim Radiu 24, że "z Ministerstwa Edukacji i Nauki środki finansowe będą szły tylko i wyłącznie do organizacji, które robią dobre rzeczy, a nie do lewackich organizacji, które promują neomarksizm i psują młode pokolenie". - Nie popieram postaw, które są apatriotyczne, aspołeczne, arodzinne - dodał.

Zobacz wideo Więźniowie CIA torturowani w Polsce? „Prawdopodobnie popełniliśmy błąd. Bush mógł zostać zmanipulowany" [fragment podcastu „Kwaśniewski Story"]

Donald Tusk: Im się już w... głowach poprzewracało

Do sprawy odniósł się w krótkim - 41-sekundowym - nagraniu na Twitterze przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

- Marzyliście kiedyś o willi albo wygodnym apartamencie? I to za darmo? Na pewno. Jest ktoś, kto spełnia takie marzenia. Pan minister Czarnek, ale tylko koleżkom z PiS-u. Właśnie w ostatnich dniach rozdał im 40 mln zł waszych publicznych pieniędzy, żeby kupili sobie właśnie takie wille i apartamenty - powiedział były premier.

- I dokładnie w tym samym czasie ten minister Czarnek nauczycielom, błagającym go choćby o minimalne podwyżki, powiedział: "Mamy wojnę, więc musimy poczekać". A premier Morawiecki zareagował: "Zamierzam podziękować za to panu ministrowi. Wiecie, im się naprawdę już w... głowach poprzewracało" - podsumował Tusk.

Więcej o: