"Kwaśniewski story". Sukcesy w cieniu Starych Kiejkut, Charkowa i ziemi kaliskiej

"Który moment prezydentury był dla pana najbardziej depresyjny?", "Dlaczego był pan pijany w Charkowie?", "Dlaczego eseldowskie elity zgodziły się na tajne więzienia CIA w Polsce?" - to tylko trzy z wielu pytań, które usłyszał Aleksander Kwaśniewski w czwartym odcinku naszego podcastu.

Prezydentura Aleksandra Kwaśniewskiego w latach 1995-2005, to z jednej strony dwa oczywiste sukcesy - Polska w NATO i Polska w Unii, ale też jedna solidna kompromitacja - tajne więzienie w Starych Kiejkutach, gdzie Amerykanie torturowali podejrzanych o terroryzm.

Posłuchaj podcastu "Kwaśniewski story", Odc. 4 "Prezydent nie wszystkich Polaków"

Wywołało to międzynarodowy skandal z Polską - niestety - w jednej z głównych ról. Kwaśniewski zaliczał też osobiste wpadki, jak w czasie wizyty w Charkowie, gdzie chwiał się podczas składania kwiatów. A mimo to jego czar nadal działał. Polacy w tym czasie wciąż wszystko mu wybaczali - nawet żarty z Jana Pawła II ("Czy minister Siwiec ucałował już ziemię kaliską?"), które mogły wtedy złamać politykowi karierę.

"Kwaśniewski story" to podcast-rzeka, pięć godzinnych rozmów z Aleksandrem Kwaśniewskim, które przeprowadził Grzegorz Sroczyński. Przed Wami odcinek czwarty pod tytułem "Prezydent nie wszystkich Polaków".

Kolejne odcinki emitowane będą co tydzień, w poniedziałek o godz. 18 na Gazeta.pl. Będzie je można też znaleźć w dużych serwisach streamingowych. Poprzednie odcinki znajdziecie zaś tu:

Odc. 1. "Na peronie" >>

Odc. 2. "Najmłodszy" >>

Odc. 3. "Uwodziciel" >>

Więcej o: