Loty posłów warte ponad 5 mln złotych. Rekordzistą jest Łukasz Mejza. "Będę to robił"

Rekordzista ma na koncie 10 podróży samolotem w miesiącu. Pozostali niewiele mu ustępują. Polscy posłowie na koszt podatników od stycznia do listopada 2022 r. "wylatali" 5 mln 336 tysięcy złotych.

O zestawieniu lotniczych podróży służbowych posłów i posłanek pisze "Fakt". Powołuje się na dane udostępnione przez Kancelarię Sejmu, z których wynika, że koszty podróży samolotami parlamentarzystów w ciągu 11 miesięcy 2022 r. wyniósł 5 mln 336 tysięcy zł.

Najbardziej aktywny z tym zestawieniu jest Łukasz Mejza - poseł niezrzeszony, były sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Polityk z Zielonej Góry nie pełnił już w ubiegłym roku żadnej funkcji w rządzie. Od stycznia do listopada odbył jednak 119 lotów, co daje średnio trzy podróże w tygoniu - wylicza dziennik. Tłumaczenie? Kuriozalne. 

Ze względu na remont torów z Zielonej Góry do Warszawy jest bardzo słabe połączenie kolejowe. Jestem najbardziej skutecznym posłem w przyciąganiu inwestycji dla regionu. Jeśli trzeba będzie latać do Warszawy jeszcze częściej i ścierać kolejne pary butów, aby przywozić wagony pieniędzy do województwa lubuskiego dla samorządów, straży pożarnych, klubów sportowych i innych organizacji, to będę to robił

- powiedział Mejza "Faktowi". 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Adrian Zandberg gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (30.01)

Ponad 5 mln zł od podatników na loty posłów w 2022 r.

Kolejne miejsca pod względem liczby lotów zajęli pochodzący z Wrocławia Jacek Protasiewicz z PSL-u (dokładnie 101 podróży samolotem) oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Lach ze Szczecina (100 lotów). Ci politycy wskazują, że podróż pociągiem z ich rodzinnych miast do Warszawy zajmuje kilka godzin, dlatego wybierają samolot

Mam biura poselskie we Wrocławiu i Warszawie. Jestem też wiceprzewodniczącym klubu i delegatem do zgromadzenia parlamentarnego Rady Europy. Do tego posiedzenia Sejmu

- tłumaczy dziennikowi Protasiewicz. Złożył też deklarację, że przesiądzie się do pociągów, "jeśli kolej się poprawi". Kolejne miejsca na liście najbardziej mobilnych polityków zajęli: Borys Budka z PO (96 podróży), jego partyjny kolega Sławomir Nitras (95 lotów), a także Ireneusz Raś i Jarosław Rzepa z Koalicji Polskiej (obaj 94 loty).

Kancelaria Sejmu pokrywa przelot posłów ryczałtem - każda osoba dostała w 2022 r. 659 zł brutto za lot. W tym roku kwota jest wyższa i wynosi 735,48 zł brutto.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: