Owsiak zwrócił się do dziennikarzy Polska Press. "Wy także będziecie z tego sprzętu korzystali"

- Ja mam prośbę do dziennikarzy, jeśli czujecie się profesjonalistami, to żebyście odnotowali fakty. (...) Wy jako dziennikarze tych gazet także będziecie z tego sprzętu korzystali - mówił w niedzielę Jerzy Owsiak. Odnosił się do doniesień Onetu. Według portalu dziennikarzom części mediów należących do Polska Press miano nakazać całkowite powstrzymanie się od pisania o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Dorota Kania z Polska Press mówi, że nie było prośby o patronat.

- Taka moja prośba do Polski Press to, że zakazaliście pisania dziennikarzom pisania o WOŚP, to zakazała jedna osoba. Ja mam prośbę do dziennikarzy, jeśli czujecie się profesjonalistami, to żebyście odnotowali fakty. (...) Wy jako dziennikarze tych gazet także będziecie z tego sprzętu korzystali, wasze dzieci będą z tego korzystały - powiedział w czasie niedzielnej popołudniowej konferencji Jerzy Owsiak. 

Jerzy Owsiak z apelem do dziennikarzy Polska Press po doniesieniach Onetu

Jak podał Onet, dziennikarze małopolskiego oddziału Polska Press ("Gazeta Krakowska" i "Dziennik Polski") mieli dostać w piątek rano wytyczne, by w ten weekend nie pisać wcale o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy lub ograniczyć teksty na ten temat do zwykłych, krótkich notatek. - Zakomunikowano nam, że sprawa została przedyskutowana z "górą" i o WOŚP raczej nie piszemy - przekazała Onetowi jedna z dziennikarek. Identyczne wytyczne na temat relacjonowania 31. Finału WOŚP miały według portalu dostać wszystkie oddziały Polska Press w całym kraju.

Jak podał Onet, wielu redaktorów zaprotestowało przeciw takim narzuconym wymogom, m.in. wysyłając mail do centrali czy publikując obszerne teksty na temat WOŚP albo zapowiedzi finału zbiórki.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Młynarska: Kiedy widzę inkubator ze znaczkiem WOŚP i matkę, która płacze, to nie ma znaczenia, z jakiego jest ugrupowania

"W związku z kierowanymi do mnie pytaniami informuję, że WOŚP nie zwracała się do Polski Press o patronat ani partnerstwo w tej imprezie. Podobny wniosek nie wpłynął też z prywatnej spółki Złoty Melon, której Jerzy Owsiak jest współwłaścicielem i która jest powiązana z WOŚP" - odpowiedziała na Twitterze Dorota Kania, redaktorka naczelna Polski Press.

"Dlatego też podchodzimy do WOŚP wyłącznie informacyjnie, podobnie jak do innych tego typu inicjatyw" - dodała.

W ciągu 30 lat WOŚP zebrał 1,75 mld zł

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w zeszłym roku zebrała 224 376 706,35 zł, czyli ponad 13,5 miliona złotych więcej niż rok wcześniej. 

Na wynik zbiórki złożyły się:

  • wpłaty poprzez kanały elektroniczne - 127 703 423,61 zł (56,91 proc. zebranej kwoty);
  • wpłaty do puszek - 95 134 700,90 zł (42,40 proc. sumy);
  • darowizny rzeczowe - 1 538 581,84 zł (0,69 proc. kwoty).

Jak informuje na swojej stronie internetowej WOŚP, w ciągu 30 finałów fundacji udało się zebrać łącznie ponad 1,75 mld złotych, za które zakupiono blisko 70 tys. urządzeń.

Flagi TVP - zdjęcie ilsutracyjnePaństwowe media dostaną 2,7 mld zł. Sejm odrzucił poprawki Senatu

31. Finał WOŚP. "Chcemy wygrać z sepsą!"

Trwa 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem hasło przewodnie brzmi: "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!".

Album zawiera autografy Bronisława Komorowskiego, Donalda Tuska, Lecha Kaczyńskiego, Waldemara Pawlaka i Grzegorza NapieralskiegoKaczyński wspierał WOŚP w czasie kampanii. "Wrzucę solidny banknot"

Fundacja Jerzego Owsiaka chce zaopatrzyć szpitale w sprzęt niezbędny do przyspieszenia diagnostyki zakażeń. W oficjalnym komunikacie organizatorzy przybliżają, czym jest sepsa, jak wygląda jej przebieg oraz dlaczego tak bardzo ważna jest wczesna diagnostyka.

Na stronie WOŚP czytamy: "sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc.".

Zagraj z nami! Razem pokonamy sepsę - dorzuć się do naszej skarbonki WOŚP!

Więcej o: