PiS z coraz większym poparciem, ale bez samodzielnych rządów. KO ze sporą stratą [SONDAŻ]

Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory parlamentarne, zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość ze sporą przewagą nad drugą Koalicją Obywatelską. Partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymałaby 37 proc. głosów - wynika z sondażu Estymator dla DoRzeczy.pl.
Zobacz wideo Sienkiewicz: Dla Radosława Sikorskiego musi się znaleźć miejsce na liście wyborczej

Z badania przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla DoRzeczy.pl wynika, że największe szanse na wygraną w jesiennych wyborach parlamentarnych ma Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 37 proc. respondentów. To wzrost o 0,9 pkt proc. względem poprzedniego sondażu.

KO ze sporą stratą do PiS

Na sporo mniej głosów może liczyć Koalicja Obywatelska. Największą opozycyjną formację popiera 28,8 proc. ankietowanych. To spadek o 0,6 pkt proc. Wyborcze podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 9,1 proc. (wzrost 0,9 pkt proc.).

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, do Sejmu weszłyby jeszcze trzy partie: Lewica, którą popiera 8,9 proc. badanych (spadek o 1,2 pkt proc.), Konfederacja, na którą oddanie głosu deklaruje 7,6 proc. (wzrost o 0,2 pkt proc.) oraz PSL-Koalicja Polska z wynikiem 6,6 proc. (spadek o 0,3 pkt proc.).

Progu wyborczego nie przekroczyłoby Kukiz’15. Głosować na ugrupowanie Pawła Kukiza chce 1,4 proc.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

PiS nie będzie samodzielnie rządzić

DoRzeczy.pl podaje również, ile mandatów przypadłoby na poszczególną partię. Najwięcej, bo 209, miejsc w Sejmie uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość. Liczba ta oznacza jednak, że PiS nie mogłoby rządzić samodzielnie.

Pozostałe mandaty rozkładają się w następujący sposób:

  • Koalicja Obywatelska - 146,
  • Polska 2050 - 35,
  • Lewica - 29,
  • Konfederacja - 22,
  • PSL-Koalicja Polska - 18 mandatów.

Jeden mandat otrzymałaby inna partia.

***

Zagraj z nami! Razem pokonamy sepsę - dorzuć się do naszej skarbonki!

Więcej o: