PiS z coraz większym poparciem, ale bez samodzielnych rządów. KO ze sporą stratą [SONDAŻ]

Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory parlamentarne, zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość ze sporą przewagą nad drugą Koalicją Obywatelską. Partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymałaby 37 proc. głosów - wynika z sondażu Estymator dla DoRzeczy.pl.
Zobacz wideo Sienkiewicz: Dla Radosława Sikorskiego musi się znaleźć miejsce na liście wyborczej

Z badania przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla DoRzeczy.pl wynika, że największe szanse na wygraną w jesiennych wyborach parlamentarnych ma Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 37 proc. respondentów. To wzrost o 0,9 pkt proc. względem poprzedniego sondażu.

KO ze sporą stratą do PiS

Na sporo mniej głosów może liczyć Koalicja Obywatelska. Największą opozycyjną formację popiera 28,8 proc. ankietowanych. To spadek o 0,6 pkt proc. Wyborcze podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 9,1 proc. (wzrost 0,9 pkt proc.).

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, do Sejmu weszłyby jeszcze trzy partie: Lewica, którą popiera 8,9 proc. badanych (spadek o 1,2 pkt proc.), Konfederacja, na którą oddanie głosu deklaruje 7,6 proc. (wzrost o 0,2 pkt proc.) oraz PSL-Koalicja Polska z wynikiem 6,6 proc. (spadek o 0,3 pkt proc.).

Progu wyborczego nie przekroczyłoby Kukiz’15. Głosować na ugrupowanie Pawła Kukiza chce 1,4 proc.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Radosław Sikorski i Jarosław KaczyńskiSejm przyjął "lex Kaczyński" Prezes PiS nie będzie musiał płacić Sikorskiemu?

PiS nie będzie samodzielnie rządzić

DoRzeczy.pl podaje również, ile mandatów przypadłoby na poszczególną partię. Najwięcej, bo 209, miejsc w Sejmie uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość. Liczba ta oznacza jednak, że PiS nie mogłoby rządzić samodzielnie.

Pozostałe mandaty rozkładają się w następujący sposób:

  • Koalicja Obywatelska - 146,
  • Polska 2050 - 35,
  • Lewica - 29,
  • Konfederacja - 22,
  • PSL-Koalicja Polska - 18 mandatów.

Jeden mandat otrzymałaby inna partia.

***

Zagraj z nami! Razem pokonamy sepsę - dorzuć się do naszej skarbonki!

Więcej o: