TVP zawiesza korespondentkę w Rzymie: Słowa godzą w polską rację stanu

Korespondentka TVP w Rzymie Magdalena Wolińska-Riedi zasugerowała na Twitterze, że "Polacy wyssali nienawiść z mlekiem matki" i nie należy obwiniać wszystkich Rosjan za inwazję na Ukrainę. Za swoje słowa przeprosiła, jednak Telewizja Polska odsunęła ją od wykonywania obowiązków służbowych.

W piątek Magdalena Wolińska-Riedi zabrała głos w dyskusji w mediach społecznościowych. "Hitler i jego ludzie mogli mordować ludzi w takich obozach jak Auschwitz, bo mieli poparcie zdecydowanej większości Niemców. Tak jak dziś Putin i jego ludzie ma poparcie zdecydowanej większości Rosjan" - zauważył historyk i dziennikarz Grzegorz Kuczyński (kiedyś w TVN24, dziś najczęściej występujący jako ekspert w TVP). 

Dziennikarka TVP pisała o Polakach, którzy "wyssali nienawiść z mlekiem matki"

W odpowiedzi dziennikarka napisała: "Czyli stygmatyzujemy cały rosyjski naród za szaleństwo Putina i spółki. Chyba tylko my Polacy, którzy wyssaliśmy nienawiść z mlekiem matki, możemy to tak interpretować".

"Czy ja dobrze widzę? "Chyba tylko my Polacy, którzy wyssaliśmy nienawiść z mlekiem matki". Naprawdę to pani napisała?" - odpisał Kuczyński.

"Do Niemców i Rosjan. Nie można tak generalizować. Wrzucanie do jednego worka całego narodu ze zbrodniarzami jest bardzo nie na miejscu. Mamy do tego powszechną w Polsce tendencję. Jak to tłumaczyć?" - pytała dziennikarka. Historyk podkreślił, że nie będzie kontynuował tej dyskusji. Wymiana zdań szybko rozprzestrzeniła się w sieci, a internauci zaczęli masowo krytykować Wolińską-Riedi.

Zobacz wideo Nowa fucha Kurskiego. Czy to duża strata dla PiS-u?

Finalnie dziennikarka zreflektowała się i postanowiła przeprosić. "Poniosło mnie w tej dyskusji. Przepraszam wszystkich, których dotknęły moje słowa. Nie to miałam na myśli, a sama ostatecznie podpadłam w niesprawiedliwe generalizowanie i stygmatyzację. Zawsze pracą i działaniami tu na obczyźnie chcę służyć Polsce" - napisała.

Następnie odpowiadała kolejnym oburzonym komentatorom z osobna: "Przepraszam, jak już napisałam. Od słowa do słowa i tak bardzo źle wyszło. Żałuję bardzo", "Nie to miałam na myśli, a sama ostatecznie podpadłam w niesprawiedliwe generalizowanie i stygmatyzację. Zawsze pracą i działaniami tu na obczyźnie chcę służyć Polsce" - tłumaczyła.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

TVP: Magdalena Wolińska-Riedi została odsunięta od wykonywania obowiązków służbowych

"Spółka jest oburzona tweetem Magdaleny Wolińskiej-Riedi, w którym dziennikarka uznaje Polaków za rusofobów i germanofobów. W Telewizji Polskiej nie ma miejsca na słowa, które godzą w polską rację stanu. Telewizja Polska nie identyfikuje się z wypowiedziami, które wpisują się w rosyjską propagandę" - czytamy w oświadczeniu stacji.

Rosja. Potężny pożar marketu pod Moskwą. Służby nie wykluczają podpalenia [WIDEO]Spłonął market pod Moskwą. Służby nie wykluczają podpalenia [WIDEO]

TVP informuje, że "dziennikarz Telewizji Polskiej, zgodnie z zasadami etyki, powinien traktować media społecznościowe jako formę publicznej wypowiedzi, mając na uwadze, że także tam reprezentuje Telewizję Polską". Stacja zaznacza również, że "prywatne wypowiedzi dziennikarzy powszechnie kojarzonych z TVP mogą być postrzegane jako ich stanowisko i mieć znaczący wpływ na opinie o TVP".

Decyzją przełożonych dziennikarka została odsunięta od wykonywania obowiązków służbowych.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dorzuć się do naszej skarbonki!

Więcej o: