"Kwaśniewski story". Trzy lata na powrót do władzy

Styczeń 1990 roku, ostatni zjazd Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Rakowski mówi słynne: "Sztandar wyprowadzić". I PZPR zmienia się w SdRP z nowym przewodniczym Aleksandrem Kwaśniewskim, lat 36. Z truchła, z postkomunistycznego trupa, w którego nikt nie wierzył, zrobi partię, która wkrótce - w 1993 roku - wygra wybory, a sam dwa lata później zostanie najmłodszym polskim prezydentem.

W jednej ze swoich książek Robert Krasowski napisał bardzo celnie, że Polacy wcale nie wybaczyli postkomunistom, oni wybaczyli Kwaśniewskiemu. I rzeczywiście, lud Kwaśniewskiego błyskawicznie pokochał, w wyborach 1993, kandydując na posła, zdobył największą liczbę głosów w kraju: niemal 150 tysięcy. "Życie Warszawy" po wygranej postkomunistów wydrukowało kartki na mięso: "Wytnij, zachowaj, mogą się jeszcze przydać"…

"Kwaśniewski story" to pięć godzinnych rozmów z Aleksandrem Kwaśniewskim, które przeprowadził Grzegorz Sroczyński. Przed wami odcinek trzeci pod tytułem "Uwodziciel".

Posłuchaj podcastu "Kwaśniewski story". Odc. 3, "Uwodziciel"

Kolejne odcinki emitowane będą co tydzień, w poniedziałek o godz. 18 na Gazeta.pl. Będzie je można też znaleźć w dużych serwisach streamingowych.

Na koniec kilka słów o tym, co to "podcast rzeka". Odpowiedź jest prosta: to forma, która nie skłamie. Nie upiększamy, nie redagujemy, nie poprawiamy kolejnych wersji rozmowy. Nagrało się i już! W podcaście rzece usłyszycie niefałszowany śmiech rozmówcy albo prawdziwą irytację, gdy pytania są niewygodne. A jednocześnie nie musimy się spieszyć, jak w radiu, między blokami reklamowymi.

Aleksander Kwaśniewski to nasz pierwszy rozmówca, a kolejni już wkrótce, jeśli ta forma wam się spodoba.

Więcej o: