Donald Tusk: "Przypilnujemy tych wyborów". Rusza wielka akcja społeczna PO

- Potrzeba dziesiątek tysięcy ludzi do pilnowania tego procesu, dlatego ruszamy z wielką społeczną akcją i przypilnujemy tych wyborów - mówił w piątek rano w Senacie Donald Tusk. Były premier dodał, że ma nadzieję, że Polki i Polacy zmobilizują się i będą pracować tak, żeby "nikt tych wyborów nie ukradł".

Przewodniczący PO poinformował, że na czele korpusu ochrony wyborów stanie Sławomir Nitras. 

Stajemy tu z senatorkami, senatorami, parlamentarzystami, razem w obliczu kolejnego gwałtu na fundamentalnych zasadach demokracji. Mówię tu o nieustannych próbach manipulacji przy Kodeksie wyborczym, który najwyraźniej przeszkadza Prawu i Sprawiedliwości

- mówił Donald Tusk. Dodał, że "PiS szuka na to różnych sposobów, co udowodniły również ostatnie dni i przegłosowanie wczoraj nowego Kodeksu wyborczego".

PiS szuka sposobów, aby, obawiając się być może porażki, zniekształcić wynik wyborów

- ocenił były szef rządu

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sienkiewicz: Dla Radosława Sikorskiego musi się znaleźć miejsce na liście wyborczej

Sejm przyjął nowelizację Kodeksu wyborczego

W czwartek wieczorem Sejm przyjął nowelizację Kodeksu wyborczego. Przepisy, które składały się z dwóch projektów rządowych i jednego poselskiego autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, mają - według autorów - zwiększyć frekwencję oraz ułatwić obywatelom dotarcie do lokali wyborczych.

Za nowelizacją zagłosowało 230 posłów, a przeciwko - 220. Nikt z obecnych nie wstrzymał się od głosu. Na sali plenarnej zabrakło dziesięciorga posłanek i posłów, m.in. Pawła Kukiza i Agnieszki Ścigaj.

Wśród poprawek opozycja składała wnioski o odrzucenie całości projektów. Koalicja Obywatelska w jednej z nich zaproponowała przywrócenie głosowania korespondencyjnego. Z kolei Lewica chciała, aby zaproponowane zmiany obowiązywały od nowej kadencji. Obie poprawki zostały odrzucone przez sejmową większość.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: