Państwowe media dostaną z budżetu 2,7 mld zł. Poprawki przepadły. Tyle nie zebrał WOŚP przez 30 lat

Sejm odrzucił w czwartek wszystkie poprawki Senatu do budżetu na 2023 rok. Tym samym Telewizja Polska i Polskie Radio dostaną 2,7 mld zł. Przypomnijmy, przez 30 lat grania Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy udało się zebrać 1,75 mld zł.

W czwartek wieczorem Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która zakładała skreślenie z ustawy budżetowej 2,7 mld zł, jakie publiczna radiofonia i telewizja ma otrzymać jako rekompensatę za utracone wpływy z abonamentu. W tym momencie Polskie Radio i TVP dostają prawie 2 mld zł rocznie.

Sejm przyjął ustawę budżetową na rok 2023

W głosowaniu posłowie odrzucili wszystkie 77 poprawek Senatu. Ustawa teraz trafi do prezydenta.

Zgodnie z założeniami budżetu w bieżącym roku dochody państwa mają wynieść 604 miliardy 700 milionów zł, natomiast wydatki - 672 miliardy 700 milionów zł. Deficyt - nie więcej niż 68 miliardów zł.

Budżet na 2023 rok zakłada m.in. zwiększenie środków na system ochrony zdrowia do ponad 6 proc. PKB, 3 proc. PKB na obronność, wzrost wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki, rolnictwa oraz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

W budżecie znalazły się fundusze również na sztandarowe programy Prawa i Sprawiedliwości takie jak Rodzina 500+, "Dobry Start", Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz tzw. 13. emerytura.

Zobacz wideo Nowa fucha Kurskiego. Czy to duża strata dla PiS-u?

W ciągu 30 lat WOŚP zebrał 1,75 mld zł

Dla porównania Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tamtym roku zebrała 224 376 706,35 zł, czyli ponad 13,5 miliona złotych więcej niż przed rokiem.

Na wynik zbiórki złożyły się:

  • wpłaty poprzez kanały elektroniczne - 127 703 423,61 zł (56,91 proc. zebranej kwoty)
  • wpłaty do puszek - 95 134 700,90 zł (42,40 proc. sumy)
  • darowizny rzeczowe - 1 538 581,84 zł (0,69 proc. kwoty)

Jak informuje na swojej stronie internetowej WOŚP, w ciągu 30. finałów fundacji udało się zebrać łącznie ponad 1,75 mld złotych, za które zakupiono blisko 70 tys. urządzeń.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

31. Finał WOŚP. "Chcemy wygrać z sepsą!"

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Tym razem hasło przewodnie brzmi: "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!".

Fundacja Jurka Owsiaka chce zaopatrzyć szpitale w sprzęt niezbędny do przyspieszenia diagnostyki zakażeń. W oficjalnym komunikacie organizatorzy przybliżają, czym jest sepsa, jak wygląda jej przebieg oraz dlaczego tak bardzo ważna jest wczesna diagnostyka.

Na stronie WOŚP czytamy: "sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc."

Do 30 stycznia trwają nasze poszczególne aukcje dla Orkiestry – sami zobaczcie, jakie mamy rarytasy:

Nie chcesz licytować, ale chętnie wesprzesz słuszną sprawę? Uruchomiliśmy WOŚP-ową "skarbonkę" na którą można kierować charytatywne datki za pośrednictwem Facebooka:

> WPŁAĆ DO SKARBONKI "#JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ

Więcej o: