Koła Gospodyń Wiejskich będą przeciwdziałać przestępczości. Fundusz Sprawiedliwości wyda na to 5 mln zł

5 mln zł - tyle pieniędzy na działania edukacyjne związane z przeciwdziałaniem przestępczości chce przekazać gminom Fundusz Sprawiedliwości. Władze resortu Zbigniewa Ziobry mają na to jednak konkretny pomysł - chcą, by akcje były organizowane z udziałem lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich.

Przed kilkoma dniami Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło nabór wniosków. Tym razem z pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości będą mogły skorzystać gminy, a za ich pośrednictwem - Koła Gospodyń Wiejskich.

Jak czytamy w dokumentach, dotacja może być przyznana na organizację "akcji i przedsięwzięć informacyjnych" lub "zakup urządzeń i wyposażenia".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Akcje i przedsięwzięcia, jak podkreśla ministerstwo, mają dotyczyć kwestii przeciwdziałania np. "przemocy domowej, przestępstw na szkodę małoletnich, cyberprzestępczości, oszustw i lichwy oraz promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym".

Sprzęt, jeśli zostanie zakupiony, ma być związany z organizowanym wydarzeniem (tj. np. rzutnik, jeśli Koło Gospodyń Wiejskich zdecydowałoby się na organizację wykładu z pokazem slajdów).

Koła mają obowiązek zaproszenia do tych akcji przedstawicieli instytucji lub organizacji zajmujących się zwalczaniem przestępczości, lub pomocą osobom pokrzywdzonym przestępstwami.

Zobacz wideo Sienkiewicz: Dla Radosława Sikorskiego musi się znaleźć miejsce na liście wyborczej

Fundusz Sprawiedliwości. 5 mln zł dla Kół Gospodyń Wiejskich

Łączna pula pieniędzy to 5 mln zł. Jedno Koło Gospodyń Wiejskich może otrzymać maksymalnie 5 tys. zł. Wnioski w imieniu kół składają gminy, mogą wnioskować najwyżej o 20 tys. zł (czyli dotację dla czterech kół).

Ministerstwo Sprawiedliwości w oświadczeniu przesłanym portalowi RadioZet.pl stwierdziło, że w Polsce działa blisko 12 tys. Kół Gospodyń Wiejskich, co "zapewnia duży zasięg oddziaływania". Zaznaczyło również, że koła "cieszą się szacunkiem lokalnej społeczności"

Jan Pospieszalski Pospieszalski na czele serwisu finansowanego z Funduszu Sprawiedliwości

Według resortu "kierowanie do takich organizacji zadań informacyjnych, edukacyjnych i prewencyjnych, jest więc w pełni uzasadnione".

"Katalog możliwych przedsięwzięć nie jest zamknięty. To mieszkańcy lokalnych społeczności najlepiej znają swój region i jego potrzeby. Działania będą prowadzone z udziałem fachowców zajmujących się zwalczaniem przestępczości lub pomocą pokrzywdzonym przestępstwem" - dodał resort.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: