Sejm przyjął nowelizację Kodeksu wyborczego. Wprowadza m.in. Centralny Rejestr Wyborców

Sejm przyjął nowelizację Kodeksu wyborczego, która m.in. wprowadza Centralny Rejestr Wyborców. Za zmianami w prawie zagłosowało 230 posłów, przeciw 220, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W czwartek wieczorem Sejm przyjął nowelizację Kodeksu wyborczego. Przepisy, które składały się z dwóch projektów rządowych i jednego poselskiego autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, mają - według autorów - zwiększyć frekwencję oraz ułatwić obywatelom dotarcie do lokali wyborczych. Za nowelizacją zagłosowało 230 posłów, a przeciwko - 220. Nikt z obecnych nie wstrzymał się od głosu. Na sali plenarnej zabrakło dziesięciorga posłanek i posłów, m.in. Pawła Kukiza i Agnieszki Ścigaj.

Wśród poprawek opozycja składała wnioski o odrzucenie całości projektów. Koalicja Obywatelska w jednej z nich zaproponowała przywrócenie głosowania korespondencyjnego. Z kolei Lewica chciała, aby zaproponowane zmiany obowiązywały od nowej kadencji. Obie poprawki zostały odrzucone przez sejmową większość.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sienkiewicz: Jedna lista przy systemie D'Hondta zwiększa szanse na zwycięstwo

Sejm przyjął nowelizację Kodeksu wyborczego. Wprowadza m.in. Centralny Rejestr Wyborców

Nowelizacja między innymi umożliwia utworzenie obwodowych komisji wyborczych w miejscowościach liczących 200 lub 300 osób. Wcześniej w obwodzie do głosowania musiało mieszkać co najmniej 500 osób. Poza tym przewiduje utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców, który ma gromadzić dane o wyborcach oraz posiadaniu bądź nieposiadaniu przez nich prawa wybierania.

Wcześniej w Sejmie nad projektami pracowała Komisja nadzwyczajna do zmian w kodyfikacjach. Część przepisów dotyczy potwierdzenia dalszego przysługiwania w wyborach lokalnych praw wyborczych mieszkańcom Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, analogicznych do tych, które posiadali do momentu opuszczenia Unii Europejskiej przez ich kraj.

Projekt nakłada też na samorządowców obowiązek organizacji bezpłatnego przewozu pasażerskiego do lokali wyborczych. Dotyczy to gmin, w których nie funkcjonuje transport publiczny lub gdy przystanek jest oddalony od lokalu o ponad półtora kilometra. Transport ma być zapewniany również osobom niepełnosprawnym i powyżej 60. roku życia.

Nowelizacja zdaniem autorów ma zwiększyć transparentność. Likwiduje odrębne komisje w obwodzie - do przeprowadzenia głosowania i ustalenia wyników. Przewiduje, że każdy członek komisji będzie mógł uczestniczyć w głosowaniu. Zwiększona zostanie też rola mężów zaufania.

Sejm przyjął nowelizację Kodeksu wyborczego, która mogła już dawno być w koszu

O tym, że nowelizacja Kodeksu wyborczego mogła trafić do kosza pisaliśmy dwa tygodnie temu. 11 stycznia większość członków klubów parlamentarnych Koalicji Polskiej-PSL i Lewicy wstrzymała się podczas głosowania nad wnioskiem o odrzucenie projektu dotyczącego zmian w Kodeksie wyborczym. Gdyby cała opozycja zagłosowała za wnioskiem, projekt zostałby odrzucony w pierwszym czytaniu.

Wniosek o odrzucenie poparła niemal cała Koalicja Obywatelska, ale jedynie 6 posłów Lewicy i 3 Koalicji Polskiej (PSL, UED, Konserwatyści) - w przypadku tych klubów wstrzymało się kolejno 38 i 16 posłów. Za odrzuceniem projektu było 8 posłów klubu PiS (chodzi o członków Solidarnej Polski), a także Konfederacja. Dwoje parlamentarzystów z KO oraz troje z KP nie wzięło udziału w głosowaniu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: