Jerzy Jachowicz skazany za pomówienie prokuratora. Publicysta ma m.in. zapłacić grzywnę

Jerzy Jachowicz, publicysta współpracujący m.in. z tygodnikiem "Sieci" i serwisem wPolityce.pl, został skazany za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka. Jachowicz ma zapłacić grzywnę i przekazać pieniądze na cele charytatywne. Orzeczenie jest prawomocne.

Sprawa ma związek z wypowiedzią Jerzego Jachowicza, którą portal wPolityce.pl opublikował w czerwcu 2017 r. w serwisie YouTube.

Publicysta stwierdził m.in., że jeden z członków stowarzyszenia prokuratorów LEX Super Omnia - prok. Dariusz Korneluk - "preparował" wnioski o uchylenie immunitetu Antoniemu Macierewiczowi i Mariuszowi Kamińskiemu. Jachowicz miał na myśli okres, w którym Korneluk pełnił w Warszawie funkcję prokuratora apelacyjnego.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Prokurator wniósł do sądu prywatny akt oskarżenia, twierdząc, że słowa Jachowicza to zniesławienie.

Pierwsze orzeczenie wydał w marcu ubiegłego roku Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ, który przyznał rację Dariuszowi Kornelukowi. Nakazał Jerzemu Jachowiczowi zapłatę tysiąca złotych grzywny, przekazanie 3 tys. zł na cel charytatywny oraz łącznie 3,9 tys. zł Dariuszowi Kornelukowi jako zwrot kosztów postępowania.

Zobacz wideo Sienkiewicz: Dla Radosława Sikorskiego musi się znaleźć miejsce na liście wyborczej

Jerzy Jachowicz prawomocnie skazany za pomówienie

Publicysta złożył apelację. Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w orzeczeniu wydanym 20 stycznia uznał co prawda, że nie wszystkie wskazane przez sąd niższej instancji wypowiedzi miały charakter pomówienia, ale w pozostałej części utrzymał wyrok w mocy.

Stowarzyszenie przypomina, że to nie pierwsza sytuacja, w której Jachowicz został skazany za pomówienie. Przed laty został ułaskawiony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wówczas sprawa dotyczyła komentarza publicysty dotyczącego funkcjonariusza służb specjalnych płk. Ryszarda Bieszyńskiego.

- Ten proces pokazuje, że warto walczyć o rzetelność dziennikarską. Będę całkowicie usatysfakcjonowany, jeśli pan red. Jerzy Jachowicz wyciągnie z tego wyroku wnioski, przygotowując kolejny swój materiał - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" prok. Dariusz Korneluk.

Więcej o: