W tym roku po raz pierwszy maturę będą zdawali uczniowie, którzy uczyli się w systemie 8 plus 4 (skończyli ośmioletnią szkołę podstawową i czteroletnie liceum).
Tegoroczni maturzyści będą mieli kilka ułatwień ze względu na to, że uczyli się w czasie pandemii. Minister edukacji Przemysław Czarnek przypomniał, że wymagania, w zależności od przedmiotu, zostały ograniczone o ok. 20-25 proc.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Wzorem lat poprzednich MEiN odchodzi też od wymogu zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym z progiem 30 procent. Zdanie egzaminu gwarantuje już samo przystąpienie do niego.
- Powracamy do egzaminu ustnego. To, że egzamin ustny nie odbywał się w roku ubiegłym i dwa lata temu, wynikało wyłącznie z powodów sanitarnych. (...) Nie ma najmniejszych powodów, żeby od tego egzaminu ustnego odstąpić w sytuacji, kiedy warunki sanitarne na to pozwalają - mówił w czwartek minister Przemysław Czarnek. Przypomniał również, że egzaminy ustne są oceniane przez nauczycieli uczących w danej szkole.
- Oprócz tego, że ograniczony został zakres wymagań, to również na poziomie poszczególnych arkuszy wprowadzone zostały dostosowania, które uwzględniają to, co w kształceniu zdalnym się zadziało przez 1,5 roku. I tak w przypadku egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym, oprócz ograniczenia wymagań określonych w podstawie programowej, ograniczeniu uległ również katalog lektur obowiązkowych - mówił dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
Jak dodał Smolik, nie uległ zmianie czas egzaminu, to wciąż 240 min. Zaznaczył, że zmniejszona została liczba zadań. - Maturzysta nie będzie mógł uzyskać 70, tylko 60 punktów - wyjaśnił.
- Jeśli chodzi o wypowiedź pisemną, to plany były takie, że maturzysta będzie musiał napisać wypracowanie na 400 słów i odwołać się w tym wypracowaniu do lektury wskazanej w poleceniu, to również na rok 2023 i 2024 zostało zawieszone. Maturzysta będzie musiał napisać pracę liczącą minimum 300 słów i będzie mógł w tej pracy odwołać się do dowolnej lektury z kanonu lektur obowiązkowych - przekazał dyrektor CKE.
Dla zobrazowania długości wypracowania: poniższy artykuł już w tym miejscu zawiera ponad 350 słów.
Podobne dostosowania wprowadzono w egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym. Ograniczono nie tylko wymagania, ale również liczbę zadań (jest ich o cztery mniej). Zwiększono jednocześnie liczbę zadań zamkniętych i ograniczono liczbę otwartych.
W przypadku egzaminu z języka obcego na poziomie podstawowym zmniejszono oczekiwania co biegłości (obecnie to B1-B1+). Zmniejszono też minimalną liczbę wyrazów w wypowiedzi pisemnej.
Zmiany dotyczące też arkuszy na poziomie rozszerzonym. W egzaminie z historii i filozofii zmniejszono np. liczbę wymaganych wyrazów w wypracowaniu.
Egzamin maturalny w terminie głównym na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym będzie przeprowadzony od 4 do 23 maja. Wyniki matur zostaną ogłoszone 7 lipca.