Ministerstwa płaciły fundacji Rydzyka. Kolejne resorty ujawniają, ile i za co

380 tys. zł z resortu rodziny, 300 tys. z resortu finansów i ponad 520 tys. z resortu dyplomacji otrzymała w ostatnich dwóch latach Fundacja Lux Veritatis, której prezesem jest Tadeusz Rydzyk. Pieniądze zostały wypłacone w ramach umów m.in. na emisję spotów w TV Trwam i projekty dyplomatyczno-samorządowe. Ministerstwa poinformowały o tym w odpowiedzi na interpelację Hanny Gill-Piątek, posłanki Polski 2050.

Jak dotąd posłance Hannie Gil-Piątek na interpelacje dotyczące środków dla fundacji, której prezesem jest Tadeusz Rydzyk, odpowiedziały: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ten pierwszy resort w 2021 r. zawarł z Fundacją Lux Veritatis dwie umowy na zakup czasu antenowego w TV Trwam. W ich ramach stacja wyemitowała w ostatnim kwartale roku "kampanie informacyjno-edukacyjne", dotyczące m.in. czternastej emerytury, emerytury bez podatku i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Jak podają Interia i Press.pl, MRiPS zapłaciło za to 299,5 tys. zł.

Umowę z fundacją Tadeusza Rydzyka na kolejną kampanię dotyczącą "czternastki" resort podpisał w 2022 r. Spoty zostały wyemitowane we wrześniu. MRiPS przeznaczyło na ten cel 79,9 tys. zł.

Spoty Ministerstwa Finansów w TV Trwam. "Adresowane do szeroko pojętej opinii publicznej"

Po interpelacji Hanny Gill-Piątek Ministerstwo Finansów poinformowało, że dwa lata temu zawarło z Lux Veritatis umowę cywilnoprawną opiewającą na 299 tys. zł. Jej przedmiotem była emisja spotów o zmianach w prawie podatkowym, "adresowanych do szeroko pojętej opinii publicznej". - Umowa została zawarta poza ustawą Prawo zamówień publicznych - przekazał cytowany w mediach wiceminister Piotr Patkowski. TV Trwam pokazała te materiały w listopadzie i grudniu 2021 r.

Zobacz wideo PiS i ojciec Rydzyk od lat są w bliskich stosunkach

MSZ zleciło fundacji Rydzyka filmy o trzech generałach. Była też dotacja dla uczelni

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w latach 2021-22 nie wykupiło co prawda czasu antenowego w toruńskiej stacji, ale zleciło Lux Veritatis zadanie publiczne pod nazwą "Trzej Generałowie". Chodziło o wyprodukowanie trzech średniometrażowych filmów dokumentalnych o generałach: Stanisławie Maczku, Stanisławie Sosabowskim i Władysławie Andersie. Projekt zrealizowano między 28 kwietnia a 15 grudnia 2022 r. Na realizację umowy resort wydał 95,2 tys. zł.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ponadto wiosną 2021 r. MSZ zawarło umowę z należącą do fundacji Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu [dziś znaną jako Akademia]. Dotyczyła ona realizacji projektu zwanego "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019-2021 w Toruniu", którego celem było m.in. - jak podaje Press.pl - "wzmocnienie kanałów współpracy pomiędzy MSZ, wyższymi uczelniami, samorządem i organizacjami pozarządowymi w regionie" oraz "poszerzenie dyskusji i wiedzy w środowiskach lokalnych o procesach i wydarzeniach międzynarodowych istotnych z punktu widzenia polskiej racji stanu". Resort dyplomacji zapłacił 217,6 tys. zł. Projekt kontynuowano w 2022 r., w związku z czym uczelnia dostała od MSZ kolejną dotację w kwocie 212,5 tys. zł.

Promocja służby wojskowej w TV Trwam

Senator Krzysztof Brejza ustalił niedawno, że czas antenowy w TV Trwam wykupiło - za ponad 700 tys. złotych - Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort zawarł z Fundacją Lux Veritatis umowę na emisję 40 odcinków programu, którego celem jest promowanie służby w Wojsku Polskim. Rzecz w tym, że wśród widzów TV Trwam nie ma raczej zbyt wielu osób w wieku poborowym. - To kuriozalne przepalanie środków publicznych - stwierdził Brejza. Więcej w tym artykule:

Ojciec Tadeusz Rydzyk - zdjęcie archiwalneRydzyk promował służbę wojskową wśród emerytów za pieniądze MON

Wcześniej informowaliśmy, że w latach 2021-22 czas antenowy w TV Trwam wykupiły także Ministerstwo Funduszy oraz Polityki Regionalnej Ministerstwo Klimatu i Środowiska:

Tadeusz RydzykFundacja ojca Rydzyka z kolejnymi wpłatami od rządu? "Fakt": Setki tys. zł

Więcej o: