Sondaż przeprowadzono po styczniowych, kontrowersyjnych głosowniach w Sejmie. Pokazały one, że zarówno w opozycji, jak i Zjednoczonej Prawicy nie ma jedności.
Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar Public dla "Gazety Wyborczej" zarówno Zjednoczona Prawica, jak i Koalicja Obywatelska uzyskały identyczny wynik. Na dla liderujące ugrupowania chce zagłosować po 31 proc. ankietowanych.
Na kolejnych miejscach uplasowała się Lewica i Polska 2050, które cieszą się poparciem po 8 proc. Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja z 5 proc. poparciem.
Pod progiem wyborczym znalazły się PSL (2 proc.), Kukiz'15 i Agrounia (po 1 proc.) oraz Porozumienie (0 proc.). Aż 13 proc. ankietowanych nie potrafiło określić się, na jaką partię będą głosować w najbliższych wyborach.
- Ten układ preferencji wskazuje, że obecnie nie ma wyraźnego lidera. Chociaż już kolejny raz poziom mobilizacji wśród elektoratu Koalicji Obywatelskiej utrzymuje się na wyższym poziomie niż wśród elektoratu PiS, to nie oznacza to jeszcze zwycięstwa. Przekaz PiS najlepiej trafia do najstarszych grup wiekowych, Koalicja natomiast wygrywa w młodszych grupach. Ale to dopiero początek wyścigu i obfitość obietnic wyborczych jeszcze przed nami - komentowała Urszula Krassowska z Kantar Public.
Sondaż Kantar Public z 18-23 stycznia 2023 r. Próba losowa, reprezentatywna 983 dorosłych Polaków.
Artykuł "Najnowszy sondaż Kantar Public. PiS i KO idą łeb w łeb" przeczytasz tutaj
Z kolei, jak wynika z sondażu dla RMF FM i "DGP" gdyby trzy ugrupowania opozycyjne wystartowały ze wspólnej listy, ich wynik w wyborach parlamentarnych mógłby wynieść ponad 40 proc.
Przy samodzielnym starcie wszystkich ugrupowań najwyższy wynik uzyskuje w sondażu Prawo i Sprawiedliwość (34 proc.). Druga jest Koalicja Obywatelska (27,4 proc.). Trzecie miejsce przypada Polsce 2050 (8,6 proc.). Następnie są Lewica (8,4 proc.), Konfederacja (6,4 proc.) i PSL (6,1 proc.). 9,1 proc. stanowią osoby niezdecydowane.
W drugim wariancie, który zakłada trzy komitety - wspólny KO i PSL, z oddzielnym startem Polski 2050 wynik, PiS uzyskuje 24,3 proc., zaś wynik KO-PSL to 32,9 proc. Wzrasta poparcie dla Polski 2050 (9,8 proc.). Lewica uzyskuje natomiast taki sam wynik - 8,4 proc. 6,6 proc. to poparcia Konfederacji. Odsetek osób, które nie wiedzą, na kogo głosować, maleje do 9 proc.
W kolejnym wariancie, który polega na wspólnym komitecie KO, PSL i Polski 2050 kolacja ma 40,3 proc. poparcia. Wynik PiS to 35,2 proc. Lewicę popiera 9,2 proc. ankietowanych, a Konfederację 7,8 proc. Z zestawienia wynika, że poparcie dla Konfederacji rośnie, gdy pozostałe ugrupowania opozycyjne się jednoczą.
We wszystkich wariantach Lewica startuje samodzielnie.