Premie i nagrody za Polski Ład. Ministerstwo Finansów przyznało pracownikom niemal 64 miliony złotych

Pracownicy i funkcjonariusze Ministerstwa Finansów otrzymali w 2022 roku ogromne premie i nagrody. Łącznie wyniosły one niemal 64 miliony złotych. Kadra kierownicza resortu otrzymała prawie 15 milionów złotych. To właśnie to ministerstwo odpowiada za "sukces" Polskiego Ładu.
Zobacz wideo Co zostało z Polskiego Ładu? Wiceminister Soboń: Prawie wszystko zostało

Jeden ze sztandarowych projektów rządu Zjednoczonej Prawicy - Polski Ład okazał się wielką klapą. Za fiasko programu odpowiedzialność wzięło kierownictwo Ministerstwa Finansów i zdymisjonowany został szef resortu Tadeusz Kościński. Mimo porażki pracownicy i funkcjonariusze ministerstwa otrzymali ogromne premie i nagrody.

Premie dla pracowników Ministerstwa Finansów. Nagrody za Polski Ład

Informacje o sowitych nagrodach pochodzą z odpowiedzi wiceministra finansów Piotra Patkowskiego na interpelację poselską Hanny Gill-Piątek. Z dokumentu wynika, że pracownikom i funkcjonariuszom resortu za rok 2022 wypłacono łącznie ponad 63 mln zł. Dla porównania, w 2021 roku pracownicy ministerstwa otrzymali 50,7 mln zł premii i nagród.

W przypadku osób decyzyjnych i biorących odpowiedzialność za największe projekt resort również nie oszczędzał. Pracownikom na stanowiskach kierowniczych wypłacono w ubiegłym roku prawie 15 mln zł nagród. To więcej niż w roku 2021, gdy kadra kierownicza ministerstwa otrzymała 12,5 mln zł nagród.

Nagrody w Ministerstwie Finansów. Posłanka opozycji ironizuje: Te pieniądze im się po prostu należały

"Milionowe nagrody w Ministerstwie Finansów. Te pieniądze im się po prostu należały za Polski Ład, za deficyt sektora finansów publicznych, za nierentowne obligacje, za rolowanie długu publicznego, za 16 proc. inflacji, za wykończenie tysięcy polskich firm" - skomentowała na Twitterze posłanka Polski 2050

Z regulaminu, na który powołuje się Patkowski, wynika, że "podstawowym kryterium przyznawania premii uznaniowej była bieżąca ocena pracownika dokonywana przez bezpośredniego przełożonego, z uwzględnieniem takich aspektów jak szczególnie dobre wykonywanie obowiązków oraz ilość, jakość i złożoność wykonywanej pracy, a także zaangażowanie pracownika w osiągnięcie zamierzonych celów". "Wysokość premii uznaniowej miała uwzględniać zaangażowanie pracownika w realizację ponadstandardowych obowiązków służbowych, takich jak realizacja dodatkowych zadań, inicjowanie i wdrażanie nowych rozwiązań i usprawnień wykonywanej pracy" - czytamy w odpowiedzi wiceministra.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: