Błaszczak: Stworzymy koalicję państw, które mają czołgi Leopard i chcą je przekazać Ukrainie

- 14 państw ma czołgi Leopard. Chcemy stworzyć koalicję państw, które przekażą Ukrainie ten rodzaj uzbrojenia - mówił po spotkaniu w bazie Ramstein minister obrony narodowej Polski. Mariusz Błaszczak dodał, że w piątek nie zapadły żadne decyzje. - Jesteśmy umówieni na kolejne spotkanie - zaznaczył.

Dziennikarze, z którymi w piątek spotkał się w Niemczech Mariusz Błaszczak, zapytali, czy jest nadzieja na Leopardy dla Ukrainy. 

Moim zdaniem jest. Minister Pistorius mówił nam na spotkaniu, że jest drugi dzień ministrem obrony Niemiec i nie jest w stanie przedstawić konkluzji. Ale mam nadzieję, że budowa koalicji zakończy się sukcesem 

- wskazał szef MON. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Prezes PSEW: Dzisiejsze przepisy są najbardziej niekorzystne dla lokalizacji farm wiatrowych w Europie

- Żadne decyzje nie zapadły. Jesteśmy umówieni na kolejne spotkanie - zaznaczył Błaszczak. Dziennikarze zapytali ministra obrony narodowej także o słowa jego niemieckiego odpowiednika. Minister Pistorius mówił o tym, że są państwa przeciwne przekazaniu Leopardów Ukrainie. Które to państwa? - Zapytam go o to - zadeklarował Błaszczak, który przed 17 miał zaplanowane spotkanie dwustronne z ministrem Borisem Pistoriusem.

Ramstein. Szef MON Niemiec zlecił kontrolę Leopardów

Wcześniej w piątek minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział, że decyzja w kwestii przekazywania Ukrainie czołgów Leopard nie została jeszcze podjęta. Mówił o tym podczas konferencji prasowej w sprawie pomocy dla Ukrainy w Ramstein, gdzie trwa spotkanie Grupy Kontaktowej do spraw Obronności Ukrainy z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu państw.

Czołgi dla Ukrainy. Pistorius: Nie możemy powiedzieć, kiedy zapadnie decyzja

- Dziś nie możemy powiedzieć, kiedy decyzja zapadnie, i jaka ona będzie, w sprawie czołgów Leopard - podkreślił szef niemieckiego MON. Dodał, że ostateczna decyzja zostanie podjęta wyłącznie w porozumieniu z innymi sojusznikami. Jednocześnie - jak wskazał - polecił resortowi sprawdzenie bazy czołgów, aby w razie pozytywnej decyzji móc szybko przeprowadzić dostawy.

Minister obrony Niemiec podkreślił, że nie zgadza się z zarzutami, że Niemcy jako jedyne z zachodnich krajów blokują dostawy sprzętu bojowego na Ukrainę. Jak wskazał, wielu sojuszników popiera jego pogląd. - Są dobre powody do przekazania dostaw, ale są też powody, by ich nie wysyłać - dodał szef niemieckiego MON.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: