Sondaż: KO na delikatnym prowadzeniu. "Jedyna dobra wiadomość dla opozycji"

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie stycznia, najwyższe wyniki uzyskałyby Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu IBSP dla Stanpolityki.pl. I choć w badaniu to KO wysunęła się na prowadzenie, różnica między oboma ugrupowaniami jest na tyle mała, że trudno wskazać jednoznacznego zwycięzcę. Wiadomo natomiast, że większą liczbę posłów i tak wprowadziłoby do Sejmu Prawo i Sprawiedliwość.

Oddanie głosu na Koalicję Obywatelską zadeklarowało w najnowszym sondażu IBSP dla Stanpolityki.pl 34,4 proc. badanych, co oznacza wzrost od października o 7,41 pkt. proc.

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało wynik na poziomie 34,25 proc. (spadek o 0,22 p.p.).

PiS i KO dzieli więc niewielka różnica. Biorąc pod uwagę błąd statystyczny, trudno wskazać, które z tych ugrupowań uzyskałoby ostatecznie w wyborach najwyższy wynik.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni (13,2 proc., spadek o 5,55 pkt proc.), a na czwartym - Konfederacja - 8,45 proc. (wzrost o 1,35 pkt proc.).

Pod progiem wyborczym znalazły się Lewica (4,33 proc., spadek o 2,7 pkt proc.) i PSL (4,13 proc., wzrost o 0,42 pkt proc.). Nie znaczy to jednak, że nie miałyby szansy na wprowadzenie swoich posłów do Sejmu, bo przy sondażowym poparciu powyżej 4 proc. wciąż istnieje prawdopodobieństwo przekroczenia progu.

Na 1,24 proc. (spadek o 0,71 pkt proc.) mogłaby liczyć Agrounia Michała Kołodziejczaka.

Zobacz wideo Koniec marzeń o wspólnej liście? Kluzik-Rostkowska: Myślę, że głównym problemem jest partia Hołowni

Sondaż: KO i PiS bliskie remisu. "Kołdra partii opozycyjnych jest za krótka"

Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby w efekcie 191 mandatów, KO - 177, Polska 2050 - 56, Konfederacja - 35. Jeden mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej.

- Delikatne prowadzenie KO nie przekłada się też na zdobycie przez nią większej liczby mandatów od PiS, te rozdzielane w okręgach są dużo korzystniejsze dla partii Jarosława Kaczyńskiego - wyjaśnia w tekście na portalu Stanpolityki.pl prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej Łukasz Pawłowski.

Szymon HołowniaSondaż: PiS z przewagą nad konkurentami, ale bez większości w Sejmie

- Delikatne prowadzenie KO z PiS to jedyna dobra wiadomość dla opozycji. Przez fakt, że ani PSL, ani Lewica nie przekraczają w naszym sondażu progu wyborczego, sytuacja mandatowa PiS i Konfederacji jest lepsza niż trzy miesiące temu. Kołdra partii opozycyjnych jest po prostu za krótka i sukces KO przekłada się na straty pozostałych partii i niezdobywanie przez nie mandatów - wskazuje ekspert.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 10-15 stycznia na próbie 800 osób metodą CATI (wywiady prowadzone przez telefon).

Donald Tusk i Jarosław Kaczyński podczas słynnej debaty wyborczej w TVP, 2007Duży wzrost poparcia dla PiS i KO, spada liczba osób niezdecydowanych [SONDAŻ]

Wybory parlamentarne 2019

Przypomnijmy: Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu w 2019 r. zdobyło 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., Lewica - 12,56 proc., PSL-Koalicja Polska - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc.

Obecnie w klubie PiS zasiada 228 posłów, w klubie KO - 126, Lewicy - 44, Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści - 24, w kole poselskim Konfederacji - 12, kole Polska 2050 - 7, kole Porozumienia - 5. Po trzech posłów zrzeszają koła Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia, Polskie Sprawy i Polska Partia Socjalistyczna. Pięciu posłów jest niezrzeszonych.

Więcej o: