Spięcie na linii Warszawa-Wiedeń. Chodzi o Ławrowa. Wiceszef MSZ Polski: Absurdalna wypowiedź

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych nie wyklucza działań dyplomatycznych wobec Austrii. Taką zapowiedź przedstawił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w odpowiedzi na słowa szefa MSZ Austrii Alexandra Schallenberga, który miał skrytykować Polskę za odmówienie zgody na przyjazd Siergieja Ławrowa na spotkanie OBWE w Łodzi.

Szef MSZ Austrii zaapelował m.in. o złagodzenie europejskich restrykcji wobec Moskwy i skrytykował Polskę za odmówienie zgody na przyjazd szefa MSZ RosjiSiergieja Ławrowa na grudniowe posiedzenie rady ministerialnej OBWE w Łodzi. Alexander Schallenberg miał rozmawiać o tym na poniedziałkowym spotkaniu z ministerką spraw zagranicznych Francji Catherine Colonną.

To jest kompletnie niezrozumiała, absurdalna wypowiedź, wpisująca się - niestety - w złe tradycje, jakie ma MSZ austriacki. Dość przypomnieć - poprzedniczka na tym stanowisku, nie bezpośrednio, ale wcześniej, pani Kneissl, na której weselu przecież Putin tańczył z nią nawet, potem została też wynagrodzona za swą prorosyjską politykę intratnymi posadami

- mówił w środę wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Zdaniem wiceszefa polskiej dyplomacji taka ocena Schallenberga pokazuje, że "prorosyjskość wciąż jeszcze jest w wielu krajach Europy bardzo silna, dochodzi czasem do najwyższych kręgów władzy".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ustawa o SN przeszła przez Sejm. "Projekt trafia do Senatu i będzie tam poprawiany"

Spięcie na linii Warszawa-Wiedeń. Wiceszef MSZ: Złe tradycje

Wiceminister spraw zagranicznych zaznaczył, że gdyby Polska miała "honorować tych ludzi [Rosjan - przyp. red.] na takich samych zasadach, jak honorujemy innych rozsądnych polityków, to byłoby tu coś porządnie nie w porządku".

Będziemy rozważali dalsze działania w tej sprawie, bo uważamy, że to są rzeczy niewłaściwe, na pewno nie powinny mieć miejsca. Zwłaszcza jeśli w Unii Europejskiej wszyscy się zgadzamy, i Austria jest w tym gronie, [...] zgadzamy się co do tego, że sankcje na Rosję muszą być kontynuowane, dotkliwe

- odpowiedział Jabłoński na pytanie o ewentualną notę dyplomatyczną w tej sprawie. Podkreślił, że "jeśli Rosja dostanie od nas, kolektywnie od Zachodu, od Unii Europejskiej, od NATO możliwość wygrania tej wojny, to wszyscy jesteśmy zagrożeni".

MSZ Rosji rozsierdzone decyzją Polski o niewpuszczeniu Ławrowa

Przypomnijmy, że Polska odmówiła wydania wiz Rosjanom, którzy mieli być członkami delegacji uczestniczącej w najbliższej Radzie Ministerialnej OBWE. Wydarzenie odbyło się w dniach 1-2 grudnia w Łodzi. Polskie władze nie zgodziły się na to, by w składzie delegacji znajdowały się osoby objęte unijnymi sankcjami w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Jedną z nich jest minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym uznało brak zgody na udział szefa MSZ Siergieja Ławrowa w tym wydarzeniu za "bezprecedensowy i prowokacyjny". Rosja uważa, że doszło do naruszenia regulaminu OBWE, a "tak destrukcyjnymi decyzjami Polacy, przy wsparciu podobnie myślących ludzi z obozu zachodniego, spychają OBWE w przepaść". 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: