Duży wzrost poparcia dla PiS i KO, spada liczba osób niezdecydowanych [SONDAŻ]

Prawo i Sprawiedliwość wciąż cieszy się największym poparciem wśród Polaków. Z sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, partia Jarosława Kaczyńskiego zwyciężyłaby, zdobywając ponad 33 proc. głosów.
Zobacz wideo Tusk: Nie nadstawę drugiego policzka. Opozycja nie może być lana po głowie i udawać, że nic się nie dzieje

Wybory parlamentarne odbędą się jesienią tego roku, ich dokładna data jest jeszcze nieznana. Z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Radia ZET wynika, że gdyby Polacy głosowali już w najbliższą niedzielę, zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość. Na partię rządzącą chce bowiem głosować 33,4 proc. respondentów. To wzrost o 3,8 pkt proc. względem poprzedniego, grudniowego badania.

PiS wciąż utrzymuje się na czele stawki, mimo że w jego szeregach wrze. Wewnętrzne tarcia związane są m.in. z brakiem porozumienia ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Nie chce jej wprowadzać w życie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Natomiast premier Mateusz Morawiecki i autorzy ustawy twierdzą, że jej przyjęcie odblokuje miliardy złotych z Krajowego Planu Odbudowy.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Paszporty 'Polityki' 2022. Na zdjęciu Jakub Skrzywanek, laureat w kategorii 'Teatr'Paszporty "Polityki" 2022. Skrzywanek odebrał nagrodę w tęczowym stroju

Spadła liczba osób niezdecydowanych

Oddanie głosu na Koalicję Obywatelską deklaruje 27,2 proc. ankietowanych. To wzrost o 3,5 pkt proc. Polskę 2050 Szymona Hołowni popiera natomiast 9,2 proc. badanych, co oznacza spadek o 0,7 pkt proc. względem poprzedniego sondażu.

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, do Sejmu weszłyby jeszcze trzy partie: Lewica z wynikiem 8,9 proc. głosów (wzrost o 0,7 pkt proc.), Konfederacja z poparciem na poziomie 7 proc. (wzrost o 1,5 pkt proc.) oraz PSL-Koalicja. Na tę ostatnią formację głosować chce 5,9 proc. respondentów (spadek o 0,2 pkt proc.).

Zdecydowanie spadła liczba osób, które nie wiedzą, na kogo chciałyby oddać swój głos. Jak wynika z sondażu jest ich 8,4 proc. - we wcześniejszym badaniu takie osoby stanowiły 17 proc. ankietowanych. Frekwencja wyborcza mogłaby wynosić 53,3 proc.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Radia ZET w dniach 14-15 stycznia 2023 roku.

Myśliwy (zdjęcie ilustracyjne)Pomorze. 72-letni myśliwy postrzelił psa. "Zwierzę straszliwie wyło z bólu"

Więcej o: