W Zjednoczonej Prawicy wrze. Czy koalicja się rozpadnie? Polacy są podzieleni [SONDAŻ]

Większość Polaków sądzi, że Zjednoczona Prawica nie rozpadnie się i w obecnym kształcie dotrwa do tegorocznych wyborów parlamentarnych. Uważa tak aż 78,5 wyborców Prawa i Sprawiedliwości - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gen. Rapacki: Myślę, że gen. Szymczyk chce, żeby wyjaśniono zdarzenie z granatnikiem

Jak wynika najnowszego sondażu United Surveys przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski, aż 52,4 proc. respondentów uważa, że Zjednoczona Prawica - mimo wewnętrznych tarć - nie rozpadnie się. Tak sądzi aż 78,5 wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Również większość wyborców opozycji - 56,3 proc. - myśli, że koalicja rządząca dotrwa do tegorocznych wyborów.

Przeciwnego zdania jest 22,9 proc. ankietowanych, z czego 14,6 proc. osób zdecydowanie, uważa, że Zjednoczona Prawica się rozpadnie. Z kolei niemal jedna czwarta respondentów - 24,7 proc. - nie ma zdania na ten temat.

Sondaż został przeprowadzony przez United Surveys dla Wirtualnej Polski w dniach 6-8 stycznia 2023 roku na grupie 1000 Polaków. 

Kodeks (zdjęcie ilustracyjne)Jerzy S. stanie przed sądem. Proces aktora ruszy na początku marca

Tarcia w Zjednoczonej Prawicy

Nie jest tajemnicą, że w koalicji rządzącej wrze. Politycy nie mogą dogadać się ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która - zdaniem jej autorów z PiS - ma odblokować pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Z kolei partia Zbigniewa Ziobry jest przeciwna wprowadzaniu zmian w sądownictwie w celu odblokowania unijnych miliardów.

- Polacy nie wiedzą, że istotą KPO jest bardzo drogi kredyt, za który przyjdzie nam płacić. Polacy powinni wiedzieć, że uleganie szantażowi zawsze źle się kończy i w historii można podać wiele przykładów, że źle się to dla Polski kończyło - mówił minister sprawiedliwości.

Natomiast jeszcze w grudniu premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że "większego chaosu i kłopotów, niż mamy w sądownictwie, już chyba mieć nie możemy". - Sądownictwo zostało doprowadzone do stanu półzapaści i myślę, że będzie wegetowało do momentu, gdy nastąpi jakaś poprawa, a może i szersza zgoda na zmiany. Dzisiaj jest gorzej niż było - podkreślił.

W niedzielę Zbigniew Ziobro napisał list otwarty do Andrzeja Dudy. Minister zaapelował o zainicjowanie społecznych konsultacji ws. warunków KPO. "Panie Prezydencie, decyzje o Polsce powinny zapadać w Polsce, a nie w Brukseli czy Berlinie. Prawie 10,5 miliona Polaków głosowało na Pana, a nie na przewodniczącą Komisji Europejskiej" - zaznaczył szef resortu sprawiedliwości w liście.

Andrzej Duda i Zbigniew Ziobro - zdjęcie archiwalneZiobro pisze list do Dudy ws. KPO. Nie obyło się bez wzmianki o Tusku i PO

Więcej o: