Waloryzacja emerytur 2023. Ministerka finansów przyznaje, że świadczenia wzrosną bardziej

- O ile wyższa ta waloryzacja będzie, dowiemy się w lutym, bo potrzebny nam jest jeszcze średnioroczny wskaźnik wynagrodzeń w gospodarce narodowej - mówiła ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska we wtorek, przyznając jednocześnie, że emerytury wzrosną bardziej, niż zakładał rząd.

Emerytury, jak co roku, zostaną zwiększone w marcu. Wciąż nie wiadomo jednak, jak wysoka będzie waloryzacja emerytur 2023, jest jednak pewne, że wskaźnik osiągnie poziom wyższy, niż rząd zakładał to w ustawie budżetowej.

Zobacz wideo Jakie są błędy polskiej policji?

Waloryzacja emerytur 2023. Magdalena Rzeczkowska: Pieniądze zabezpieczone

Tak wynika z wywiadu, którego ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska udzieliła serwisowi Interia.

- Waloryzacja jest przewidziana faktycznie na poziomie 13,8 proc., a to około 42 mld zł. Te pieniądze w budżecie są zabezpieczone: one są w częściach budżetowych właściwych i funduszach ubezpieczeń społecznych. O ile wyższa ta waloryzacja będzie, dowiemy się w lutym, bo potrzebny nam jest jeszcze średnioroczny wskaźnik wynagrodzeń w gospodarce narodowej, ale oczywiście na waloryzację jesteśmy przygotowani - bo musimy być gotowi - powiedziała.

Przedstawicielka resortu finansów zapewniła, że w ustawie okołobudżetowej jest mechanizm, który pozwala na zabezpieczenie środków. Zostaną one "przeniesione pomiędzy działami".

15. emerytura nieprędko. Szefowa resortu finansów rozwiewa nadzieje

Dziennikarze spytali też o kolejne plany rządu. Czy emeryci oprócz 13. i 14. emerytury mają szansę na kolejną?

- 13. i 14. emerytura to już dużo, waloryzacja to też znaczące pieniądze, więc myślę, że ta odpowiedź na okoliczności zewnętrzne ze strony rządu jest naprawdę na właściwym poziomie - stwierdziła polityczka.

Rozmówczyni Interii dodała, że seniorzy mogą korzystać z wielu innych rozwiązań przewidzianych dla wszystkich Polaków, takich jak zerowy VAT na żywność, zamrożenie cen energii, dopłaty do węgla, gazu, ogrzewania sieciowego.

Kwota wolna wzrośnie? Szefowa resortu finansów wyjaśnia

Szefowa resortu finansów była też pytana o kwestię podniesienia kwoty wolnej. Z punktu widzenia emerytów byłoby to bowiem korzystne i mogło zwiększyć wysokość świadczenia.  

- W przeszłości też waloryzacje były i zawsze ze wzrostem świadczeń, płac wiąże się i wiązało pewne ryzyko, że zapłaci się wyższy podatek czy wejdzie w wyższy próg podatkowy - mówiła ministerka.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Waloryzacja 2023. O ile wrosną świadczenia?

Waloryzacja emerytur obowiązująca od marca br. zapowiadana przez rząd była szacowana na 13,8 proc. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), które zostały opublikowanie w piątek 13 stycznia, wynika jednak, że podwyżki wyniosą co najmniej 14,8 proc.

Aby zrekompensować średnioroczną inflację, która wystąpiła w minionym roku, wskaźnik waloryzacji powinien być równy co najmniej jednej z dwóch liczb - inflacji dla konsumentów (publikowanej co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny) oraz inflacji gospodarstw domowych emerytów i rencistów.

Szczegółowe wyliczenia dotyczące wzrostu świadczeń przedstawia ta tabela

Więcej o: