Parlamentarny Zespół ds. Opieki nad Osobami Niesamodzielnymi tworzą cztery osoby: Tadeusz Cymański, Dominika Chorosińska, Paweł Lisiecki i Agnieszka Ścigaj. Pierwsze i jedyne posiedzenie zespołu odbyło się 23 stycznia 2020 roku. Trzy lata później Tadeusz Cymański przyznał na antenie RMF FM, że "w tej sprawie nie jest aktywnym posłem".
Rozgłośnia skontaktowała się z pozostałymi parlamentarzystami i zapytała o aktywność w ramach tego zespołu.
Inicjatorami powstania zespołu byli rodzice, którzy spotykali się z posłami. Prezydium nie zostało wybrane, a zespół nie został rozwiązany, bo jego formuła pozwala np. na zaproszenie do konsultacji członka rządu. W razie potrzeby można z niej skorzystać
- stwierdziła Agnieszka Ścigaj, która od czerwca ubiegłego roku jest ministerką ds. integracji społecznej.
Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Na stronie Sejmu możemy przeczytać, jaki jest regulamin zespołu, jego skład oraz lista posiedzeń. Ta jest wyjątkowo krótka, bo widnieje tam tylko jedna data. Agnieszka Ścigaj stwierdziła, że prace w ramach Zespołu ds. Opieki nad Osobami Niesamodzielnymi uniemożliwiła pandemia. - Spowodowała, że z grupą rodziców osób niesamodzielnych spotykałam się w ich siedzibie, także w siedzibie koła Polskich Spraw. Tam pracowaliśmy nad interpelacjami oraz poprawkami do ustawy - przekazała w rozmowie z RMF FM.
Na pytanie o to, dlaczego zespołu nie rozwiązano z powodu braku aktywności, posłanka koła Polskie Sprawy odparła, że "w wirze parlamentarnych prac i mnogości narzędzi nikt nie pomyślał, że jego istnienie będzie komuś przeszkadzać i nie dopełniono formalności".
Zespół ds. Osób Niesamodzielnych Sejm
- Kiedy zespół jest powołany z mojej inicjatywy, to staram [się], żeby zbierał się regularnie. Trudno, żebym odpowiadał za czyjś zespół - to z kolei usprawiedliwienia Pawła Lisieckiego z Prawa i Sprawiedliwości. Jedynie Dominika Chorosińska, również z Prawa i Sprawiedliwości, nie odpowiedziała na pytanie.
Iwona Hartwich z Koalicji Obywatelskiej, której syn jest osobą z niepełnosprawnością, podaje przykład innych aktywności w Sejmie. - Należę do zespołu parlamentarnego ds. opieki osobami z niepełnoprawnościami. Dzisiaj renta socjalna to 1217 zł. Bardzo bym chciała, żeby pan się na miesiąc zamienił z moim synem - mówiła do Cymańskiego w RMF FM.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>