Prezes PiS uczcił 10. rocznicę śmierci matki. Mówił o pamiętaniu nie tylko przez synów na pozycjach

W Starachowicach upamiętniono 10. rocznicę śmierci Jadwigi Kaczyńskiej. W kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych odprawiono mszę świętą w jej intencji. Jadwiga Kaczyńska - matka Lecha i Jarosława Kaczyńskich - jest honorową obywatelką miasta i patronką jednej z ulic w Starachowicach. O Kaczyńskiej warto pamiętać - mówił prezes PiS - nie tylko dlatego, że była matką braci, którzy osiągnęli pozycje polityczne.

We mszy uczestniczył Jarosław Kaczyński, który złożył kwiaty przed tablicami w tutejszym Panteonie Pamięci Narodowej. Prezes PiS dziękował za pamięć o osobach, których nazwiska umieszczono w Panteonie - jak jego brat Lech Kaczyński, czy przyjaciel Przemysław Gosiewski.

Tablica z nazwiskiem matki prezesa głosi: "Jadwidze Kaczyńskiej z wdzięczności za dar życia Prezydenta i Premiera RP - w I rocznicę śmierci Mieszkańcy Starachowic".

Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił także, że dzięki pokoleniu, którego przedstawicielką była jego matka, żyjemy w wolnej Polsce. Podczas swojego przemówienia podkreślił, że aktywnie działała w konspiracji, między innymi w Szarych Szeregach i dlatego warto o niej pamiętać.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Nie tylko dlatego, że miała dwóch synów, którym udało się osiągnąć pewne pozycje w życiu społecznym i politycznym, ale ze względu na nią samą - na to, kim była i w jaki sposób żyła - podkreślił Jarosław Kaczyński. Dodał, że warto również pamiętać o jej pokoleniu, które nie miało szczęścia, ale dzięki któremu możemy żyć.

Jarosławowi Kaczyńskiemu towarzyszyli politycy PiS, m.in. posłanka Anna Krupka i poseł Krzysztof Lipiec.

Zobacz wideo Biedroń: Nie wierzę, że Prezydent podpisze nowelizację SN w takiej formule, jak jest teraz

Starachowice. Rocznica śmierci Jadwigi Kaczyńskiej

W starachowickim panteonie są m.in. tablice upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej oraz Jadwigę Kaczyńską, honorową obywatelkę Starachowic. Jest także tablica poświęcona Szarym Szeregom, a na niej nazwisko Jadwigi Jasiewicz - tak z domu nazywała się matka Lecha i Jarosława Kaczyńskich.

Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach. Tuż po urodzeniu zamieszkała w Warszawie. Do Starachowic wróciła z rodzicami w 1933 roku i mieszkała tam do 1946 roku. Działała w okupacyjnym harcerstwie. Miała pseudonim "Bratek". Była sanitariuszką.

Po maturze wyjechała na studia do Warszawy. Do rodziny w Starachowicach Jadwiga Kaczyńska przyjeżdżała z synami: Jarosławem i Lechem. Jest honorową obywatelką miasta i patronką jednej z ulic w Starachowicach. Zmarła 17 stycznia 2013 r.

Więcej o: