Sondaż: zapytano, kto bardziej szkodzi polskiej polityce. Do wyboru Tusk i Kaczyński. Jest "zwycięzca"

Blisko połowa uczestników sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski ocenia, że prezes PiS Jarosław Kaczyński szkodzi bardziej polskiej polityce niż lider PO Donald Tusk. Co piąty badany jest zdania, że obaj politycy "szkodzą tak samo".

49,1 proc. uczestników sondażu United Surveys dla Wp.pl ocenia, że prezes PiS Jarosław Kaczyński bardziej szkodzi krajowej polityce niż przewodniczący PO Donald Tusk.

Z kolei 24,3 proc. badanych uważa, że to Donald Tusk szkodzi bardziej. 19,1 proc. stwierdziło, że "szkodzą obaj tak samo, a polityka byłaby lepsza bez nich".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

4,5 proc. ankietowanych wskazało, że żaden z tych dwóch polityków nie szkodzi polskiej polityce. 3 proc. nie ma zdania.

Osoby, które uznały Jarosława Kaczyńskiego za osobę, która szkodzi bardziej, to w większości wyborcy partii opozycyjnych (75 proc.). Z kolei ci, którzy negatywnie oceniają Donalda Tuska, to przeważnie zwolennicy PiS (73 proc.)

Sondaż został przeprowadzony w dniach 6-8 stycznia na grupie tysiąca Polaków metodą CAWI (wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej) i CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny).

Zobacz wideo Zgorzelski o zmianach w kodeksie wyborczym: Element profrekwencyjny uważamy za dobry

Sondaż: PiS na prowadzeniu, ale bez większości

Z kolei z opublikowanego w niedzielę sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie stycznia, zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość, ale nie uzyskałoby większości w Sejmie.

Na PiS zagłosowałoby 36,1 proc. badanych (spadek o 0,2 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego badania). Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) z wynikiem 29,4 proc., co oznacza wzrost o 0,6 pkt. proc.

Trzecie miejsce przypadło Lewicy (10,1 proc., spadek o 0,2 pkt. proc.).

Swoich posłów do Sejmu wprowadziłaby również Polska 2050 Szymona Hołowni (8,2 proc., spadek o 1,2 pkt. proc.), Konfederacja (7,4 proc., wzrost o 0,7 pkt. proc.) i PSL (6,7 proc., wzrost o 0,2 pkt. proc.).

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: