Matyszkowicz nie szczędził słów krytyki wobec TVP3 za poprzedników. "Niska jakość, fikcyjne produkcje"

Mateusz Matyszkowicz - od września prezes TVP - zapowiada duże zmiany w ośrodkach terenowych Telewizji Polskiej. Jak ustalił portal Gazeta.pl, na jednym z ostatnich posiedzeń Rady Mediów Narodowych Matyszkowicz w krytycznych słowach wypowiedział się na temat programów, które były do tej pory emitowane w TVP3. Przypomnijmy: od 2016 do 2022 r. (z kilkumiesięczną przerwą) Telewizją Polską kierował Jacek Kurski.

Jednym z tematów listopadowego posiedzenia Rady Mediów Narodowych były programy przygotowywane przez terenowe oddziały Telewizji Polskiej.

RMN ustaliła w uchwale, że w tym roku TVP1 powinna wyemitować co najmniej 381 godzin programów tworzonych przez ośrodki, TVP2 - 75, a w TVP Polonia - 380 godzin.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak czytamy w protokole z posiedzenia Rady Mediów Narodowych, do którego dotarł portal Gazeta.pl, prezes TVP Mateusz Matyszkowicz zapewnił, że Telewizji Polskiej zależy na rozwoju anteny TVP3 i jest do "jeden z celów do realizacji w kolejnych miesiącach".

"TVP3 jest po to, żeby mieszkańcy regionów w każdym momencie mieli kontakt z informacją lokalną. To będzie oznaczać radykalną przebudowę TVP3, w tym wprowadzenie co godzinę serwisów lokalnych" - tak wypowiedź Matyszkowicza zrelacjonowano w protokole.

Zobacz wideo Według jakich zasad pracują dziennikarze TVP?

Prezes TVP o "fikcyjnych produkcjach" w TVP3

Prezes TVP miał również zauważyć, że do tej pory było to utrudnione, bo "serwisy lokalne były zgrupowane najczęściej w blokach wieczornych, a w ciągu dnia antena emitowała treści bardzo niskiej jakości, często udające programy ogólnopolskie - magazyn budowlany, magazyn zoologiczny itp.".

"Podkreślił, że nie widzi sensu takich produkcji, które są w dużej mierze fikcyjne, nie mają swojego widza i nie służą temu, do czego powołane są ośrodki, czyli informacji lokalnych" - czytamy w dokumencie.

Mateusz Matyszkowicz przypominał, że w ośrodkach regionalnych powstają m.in. "Jeden z dziesięciu" (Lublin) i "Krzyżówka" (Wrocław). Zaznaczył, że chciałby, by w ramówce wiosennej znajdowało się więcej formatów rozrywkowych produkowanych przez terenowe ośrodki.

Od września na antenach TVP3, oprócz lokalnych programów informacyjnych, kilkukrotnie w ciągu dnia emitowany jest też serwis "TVP3 Info".

Mateusz Matyszkowicz kieruje Telewizją Polską właśnie od września. Wcześniej, od 2016 do 2022 r. (z kilkumiesięczną przerwą) prezesem TVP był Jacek Kurski. W grudniu został zastępcą dyrektora wykonawczego szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie.

Więcej o: